داخلیسیلوشماره 13گفتگوگفتگو با بخش خصوصی

سيلوي بتني بزرگترین آن در بخش خصوصي کشور در علي آباد توسط فن آوران سازه گهر

سيلوی بزرگ علی آباد ميزبان گندم کشاورزان استان گلستان

بزرگترين پروژه ساخت سيلوي بتني خصوصي کشور به ظرفيت 80 هزار تن در فاز اول در منطقه علي آباد در استان گلستان توسط شرکت فن آوران سازه گهر در حال احداث است. اين پروژه يکي از مهمترين پروژه هاي فن آوران در کشوراست چرا که از خصوصيات ويژه و منحصر بفردي برخوردار است که براي اولين بار در کشور در حال اجراست.

مهندس بابک مدني مديرعامل فن آوران سازه گهر در خصوص ويژگي جغرافيايي اين سيلو گفت: مکان احداث سيلو در نقطه ثقل گندم هاي برداشت شده صحراي ترکمن، ميان دست و کوهپايه است و اين بدان معني است که از ابتداي برداشت محصول در گلستان تا انتهاي فصل برداشت امکان دريافت گندم براي آن وجود د ارد. در حقيقت انتخاب محل احداث سيلو بسيار کارشناسانه بوده است.

تمامي امکانات، تجهيزات و طراحي ابتدايي سيلوها بر اساس انجام ضدعفوني، آفت زدايي و از بين بردن حشرات به وسيله ترکيب گازهاي co2 و ازن انجام شده است. پيش بيني انجام ضدعفوني گندم به وسيله اشعه گاما از ديگر اقدامات انجام شده در اين سيلو است.

وي در ادامه به امکانات تخليه و بارگيري اين سيلو پرداخت و گفت: 4 خط تخليه هرکدام با ظرفيت 250 تن گندم در ساعت ظرفيت تخليه اين سيلو را به 1000 تن گندم در ساعت خواهد رساند. هر خط داراي پيش بوجاري و باسکول عبوري جداگانه است که بصورت کاملا مستقل عمل مي نمايند و در صورت از کار افتادن هرکدام از خطوط، 3 خط ديگر قادر به انجام عمليات تخليه و بارگيري هستند.

تمامي تجهيزات و امکانات سيلو به وسيله plc کنترل مي شود

سيستم کنترل دماي گندم به وسيله کنترل کننده pid به تجهيزات تخليه و هوادهي متصل است و از آنجايي که براي هر کندو 36 دريچه اتوماتيک در نظر گرفته شده است، با کمک 51 گالري فرعي و کف شانه تخم مرغي سيلوها با طراحي اختصاصي شرکت فن آوران سازه گهر، تخليه يکنواخت استخري (مانندتخليه آب استخر) امکان پذير است. کنترل کننده اتوماتيک دما تا کاهش دماي گندم در حد مطلوب و تعريف شده، عمليات هوادهي و تخليه متقارن سيلو را ادامه مي دهد با اين وسيله نيازي به تخليه کامل سيلو نيست و بطور مثال انتظار مي رود با جابجايي 1000 تن گندم از کندوي 800/8 تني دماي ميانگين گندم 5 درجه کاهش مي يابد.

مجموعه طوري طراحي شده است که داراي 2 باسکول مستقل است، پر و خالي هر کاميون بر روي يک باسکول واحد توزين مي‌شود و خطاي توزين در اين صورت به حداقل کاهش مي يابد. نقشه ترافيک سيلو طوري طراحي شده است که حرکت همه کاميون ها، در تمام مراحل نمونه گيري، باسکول و تخليه به صورت رو به جلو است و اين مساله سرعت تخليه را به حداقل زمان ممکن مي رساند.

آزمايش هاي متعدد مکانيک خاک، با حفر چاه هاي گمانه مربوطه انجام شده و توسط اين شرکت، تحليلي 50 صفحه اي از خاک محل انجام پروژه به کارفرما تقديم شده و نهايتا در حدود 3 هزار متر شمع با قطر 1 متر براي جلو گيري از نشست احتمالي سيلوها تعبيه و ظرف مدت 45 روز و با کار شبانه روزي به انجام رسيده است.

پر سرعت ترين پروژه سيلوسازي کشور

مديرعامل شرکت فن آوران سازه گهر با بيان اينکه براي اولين بار توسط نيروهاي ايراني طراحي و احداث سيلوها ي ستاره اي در فاصله بين سيلوهاي اصلي انجام شده است، افزود: اين نوع ساخت سيلو تاثير بسزايي در کاهش هزينه هاي ساخت سيلو و استفاده بهينه از فضاي موجود و تجهيزات استفاده شده داشته است. سيلوهاي ستاره‌اي در ايران صرفا با طراحي اختصاصي شرکت فن آوران سازه گهر اجرا مي شود و توسط شرکت هاي ايراني تا کنون انجام نشده است.

مدت زمان انجام پروژه 5 ماه کاري از زمان تحويل زمين تا اتمام کار

وي همچنين مدت زمان انجام پروژه 5 ماه کاري از زمان تحويل زمين تا اتمام کار دانست و اذعان داشت: تا کنون بر اساس زمان بندي مربوطه پيش رفته است که از اين حيث به جرات مي توان گفت انجام پروژه ايي با اين مشخصات فني و با اين عظمت در اين بازه زماني پر سرعت ترين پروژه سيلوسازي کشور مي باشد و در عين حال، کيفيت اجرا فداي سرعت نشده است.

شايان ذکر است فونداسيون يکپارچه به مساحت 5000 متر مربع، اتصال 1800 تن آرماتور، 30 هزار تن بتن با عيار 380، 600 متر گالري و 3000 متر شمع به يکديگر، سازه اي غول آسا بوجود آورده است که انشاا.. در فصل برداشت گندم 1396، ميزبان کشاورزان عزيز گلستاني خواهد بود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا