87گفتگو با مسئولین دولت

ذخیره‌سازی حداکثری اقلام اساسی برای تأمین غذای ۸۸ میلیون ایرانی

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران همزمان با روز جهانی غذا (نان) از ذخیره‌سازی حداکثری اقلام اساسی برای تأمین غذای ۸۸ میلیون ایرانی خبر داد و گفت: انواع کالاهای اساسی از جمله گندم، برنج، روغن و شکر به میزان کافی در انبارها، سیلوها و مخازن بخش‌های دولتی و خصوصی کشور ذخیره‌سازی شده است.

سید سعید راد، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران  با اعلام اینکه کالاهای اصلی مورد نیاز مردم کشورمان به صورت کامل از محل منابع داخلی و خارجی، خریداری شده و در مراکز ذخیره‌سازی نگهداری می‌شود، افزود: پایه اولیه امنیت کشور، اطمینان خاطر از تأمین غذای مورد نیاز مردم و خوداتکایی کشور در این زمینه است.

طرح خرید تضمینی

وی با اشاره به اینکه امسال با وجود پیش‌بینی اولیه مبنی بر خرید ۸ میلیون تُن گندم تا کنون ۱۰ میلیون و ۳۴۸ هزار تُن گندم از کشاورزان کشور در قالب طرح خرید تضمینی خریداری شده است، اظهار کرد: البته به این میزان اکتفا نکرده‌ایم و برای تکمیل ذخایر استراتژیک کشور، نسبت به خرید گندم از مبادی خارجی نیز اقدام کرده‌ایم.

راد همچنین از تامین سایر کالاهای اساسی مورد نیاز در کشور خبر داد و گفت: در این راستا، از ابتدای سال جاری بیش از ۱۰۹ هزار تن دانه روغنی کلزا از کلزاکاران کشور خریداری شد و خرید دیگر دانه‌های روغنی نظیر گلرنگ و آفتابگردان نیز در جریان است.

وی در تشریح برنامه‌های تأمین کالاهای اساسی کشور گفت: خرید و ذخیره‌سازی کالاهای اساسی تولید داخل از اولویت‌های شرکت بازرگانی دولتی ایران است و بر اساس تکالیف این شرکت، نسبت به تأمین و تکمیل ذخایر استراتژیک از طریق رصد بازارهای بین‌المللی نیز اقدام می‌شود.

راد با بیان اینکه یکی از شاخص‌های دست‌یابی به امنیت بالای غذایی، برخوردار بودن از توان ذخیره‌سازی بالاست، خاطرنشان کرد: در حال حاضر، ظرفیت ذخیره‌سازی گندم کشور در دو بخش دولتی و خصوصی، به بیش از ۲۱ میلیون تُن می‌رسد که به طور کامل پاسخ‌گوی نیاز کشور است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خاتمه با تأکید بر اینکه برای انبارش سایر کالاها از جمله برنج، روغن و شکر از ظرفیت کامل برخوردار هستیم، خاطرنشان کرد: مخازن مختلف نگهداری روغن در کشور در دست ساخت است، ضمن اینکه برای نگهداری کالاها با حفظ کیفیت استاندارد، تأسیسات و مراکز ذخیره‌سازی به صورت مرتب پایش شده و نسبت به تعمیر و تجهیز و نیز نگهداشت و به‌روزرسانی آن‌ها اقدامات فنی و فیزیکی مورد نیاز انجام می‌شود. (منبع: مرکز اطلاع‌رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایران)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا