سرمقالهشماره 54

بودجه گندم و نان در سال 1400

 

بودجه گندم و نان در سال 1400

متن کامل لایحه بودجه ۱۴۰۰ کل کشور با جمع منابع ۲۴۳۵ هزار میلیارد تومانی و بودجه عمومی ۸۴۱ هزار میلیارد تومانی اعلام شد. دولت در قالب تبصره ۱۴ ، ماده واحده بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، ۲۲ هزار میلیارد تومان یارانه نان و خرید تضمینی گندم را از محل منابع هدفمندی یارانه‌ها پیش‌بینی کرده است که این رقم در مقایسه با سال ۹۹ که  ۱۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بود،  حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش دارد.

به نظر می رسد که حتی 22 هزار میلیارد تومان بودجه ای که برای یارانه گندم و نان در سال 1400 در نظر گرفته شده است نیز از نرخ واقعی کمتر باشد که این امر نشان می دهد با توجه به افزایش بودجه و افزایش نرخ گندم، دولت در سال جدید متحمل هزینه های بسیاری هنگفتی خواهد شد که شاید تامین منابع آن که از طریق درآمدهای نفتی و اوراق مالی پیش بینی شده است، مرتفع نگردد لذا دولت باید در بخش مدیریت گندم و آرد و نان برنامه ریزی جدید و کارسازتری داشته باشد.

آزادسازی صنعت گندم و آرد کشور می تواند کمک بزرگی هم به دولت کند

در این میان آزادسازی صنعت گندم و آرد کشور می تواند کمک بزرگی هم به دولت از نظر تامین حجم بسیار زیاد بودجه و هم به صنعت از جهت بهبود کیفیت نان، عدم خروج گندم از سیستم این صنعت، رفع مشکلات حمل و نقل و بسیاری از موارد دیگر کند. متاسفانه دولت علی رغم آگاهی از این موارد تنها به دلیل استراتژیک بودن محصول گندم و نان و عدم آسیب رسانی به قشر ضعیف مردم، اقدام به ارائه یارانه به هر قیمتی کرده است.

یارانه ای که باید به دست قشر خاصی برسد اما بصورت ناعادلانه در جامعه توزیع می گردد. بهتر است که یکبار برای همیشه، همچون سال 89 که در پی آزادسازی ثابت شد که ساماندهی سیستم گندم و آرد و نان، دست یافتنی است؛ دولت ریسک آزادسازی این صنعت را بپذیرد تا هم تولیدکننده هم مصرف کننده و هم خود دولت شاهد تحولی عظیم در صنعت گندم، آرد و نان باشد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا