داخلیسیلوشماره 11گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

ذخيره گندم 9 ميليون تنی به استقبال سال جديد مي رويم

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ايران

ذخيره گندم 9 ميليون تنی به استقبال سال جديد مي رويم! در تأمين گندم، آرد و نان براي سال آتي مشکلي وجود نخواهد داشت به گونه اي که ورود به سال آينده با ۹ ميليون تن گندم مازاد خريداري شده از کشاورزان همراه خواهد بود. براي فصل زراعي جديد با توجه به مديريت مزرعه و پيش بيني معاونت زراعت جهاد کشاورزي و شرايط اقليم ميزان توليد گندم به ميزان سال 95 پيش بيني مي شود.

حسن عباسي معروفان، معاون بازرگاني داخلي شرکت بازرگاني دولتي ايران با ذکر مطلب فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته اظهار کرد: در سال 95 بيش از ۱۴ ميليون تن گندم توليد شد که رکورد بي سابقه اي طي سال هاي اخير به شمار مي رفت.

از اين ميزان شرکت بازرگاني دولتي توانست ۱۱ ميليون و ۵۲۴ هزار تن گندم را از ۳۱ استان کشور خريداري کند که البته مابقي آن نيز به عنوان بذر و خود مصرفي نزد کشاورزان باقي مانده است.

 

وي در خصوص کيفيت گندم هاي توليد و خريداري شده افزود: گندم هاي توليد شده از ارقام مختلف در کشور با کيفيت هاي بالا، متوسط و پايين از نظر ميزان پروتئين و گلوتن بوده است که البته گندم هاي خريداري شده از سوي شرکت بازرگاني دولتي عمدتاً جزو گندم هاي با کيفيت بالا بوده است. در واقع مي توان گفت که براساس تست و آزمايش هاي انجام شده کيفيت محصول خريداري شده در سال جاري بسيار بهتر و مطلوب تر از سال گذشته بوده است.

در سال گذشته با بيش از پنج ميليون و ۶۰۰ هزار تن موجودي و ذخيره در انبارهاي کشور وارد سال ۱۳۹۵ شديم

عباسي معروفان گفت: در سال گذشته با بيش از پنج ميليون و ۶۰۰ هزار تن موجودي و ذخيره در انبارهاي کشور وارد سال ۱۳۹۵ شديم و امسال با توجه به رکوردشکني مجدد در توليد و خريد تضميني گندم، ميزان گندم موجودي کشور در هنگام ورود به سال ۱۳۹۶ بيش از ۹ ميليون تن خواهد بود.

معاون بازرگاني داخلي شرکت بازرگاني دولتي در راستاي ميزان مصرف گندم در کشور تصريح کرد: بر اساس ارزيابي هاي صورت گرفته و آمارهاي موجود متوسط مصرف سرانه گندم در کشور بين ۱۲۰ تا ۱۵۰ کيلوگرم است که ميانگين مصرف ماهانه اين محصول استراتژيک از سوي نانوايي ها و اصناف مختلف به کمتر از يک ميليون تن مي رسد که حدود ۶۵۰ هزار تن سهم خبازي هاي يارانه اي در هر ماه مي شود.

وي با بيان اينکه ميزان مصرف گندم از سوي خبازي هاي يارانه اي در کشور حدود ۵/7ميليون تن است، گفت: مابقي مصرف نيز به ديگر نانوايي ها (خبازي هاي آزادپز)، صنف و صنعت و… برمي گردد که نهايتا ميزان مصرف گندم در کشور را به حدود 5/11 ميليون تن در سال مي رساند.

از سيلوهاي بخش خصوصي براي ذخيره گندم بهره مي گيريم

عباسي معروفان در خصوص ذخيره سازي 9 ميليون تن گندم مازاد و توليد سال جديد تصريح کرد: در کشور ماهانه حدود يک ميليون تن مصرف گندم داريم لذا مقداري از توليد و مازاد گندم در چرخه مصرف شامل خبازي و صنعتي قرار مي گيرد بنابراين 9 ميليون تن گندم مازاد تا پايان سال به 5/8 ميليون تن مي رسد.

به اين ترتيب در سال آينده و با مصرف ماهانه، مابقي گندم توسط سيلوهاي دولتي ذخيره و نگهداري مي شود و همچنين در صورت نياز از سيلو و انبارهاي سايرارگانها ونهادهاي بخش دولتي وخصوصي استفاده مي شود.

وي خاطر نشان کرد: براي بحث ذخيره سازي در سال آيندده محوطه هايي را به صورت چادري و موقت در نظر گرفته ايم که در صورت کافي نبودن سيلوهاي موجود، گندم در آن دپو و حفظ و نگهداري مي شود. از طرفي بحث صادرات گندم در سال آينده نيز تداوم خواهد داشت.

در فصل زراعي آتي کشاورزان هيچ نگراني از جهت خريد گندم نداشته باشند

معاون بازرگاني داخلي شرکت بازرگاني دولتي ايران در خاتمه گفت: در فصل زراعي آتي کشاورزان هيچ نگراني از جهت خريد گندم نداشته باشند چرا که از طريق، شرکت بازرگاني دولتي، بورس کالا، کارخانجات آرد و تعاوني روستايي خريد گندم صورت خواهد گرفت و کشاورزان تنها در نحوه وصول مطالبات بايد همکاري بيشتري داشته باشند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا