اقتصادیبین‌المللیشماره 45غلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصی

کانال مالی بشردوستانه ایران و سوئیس پس از 2 سال انتظار مجدد شروع به کار کرد

رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس مطرح کرد

کانال مالی ایران و سوئیس پس از گذشت دو سال از مذاکرات دولتی میان این دو کشور راه اندازی شد. این کانال بشر دوستانه با همت وزارت خارجه و بانک مرکزی برای ارسال کالاهای ضروری شامل اقلام دارویی، تجهیزات پزشکی و غلات تعبیه شده است.

شریف نظام مافی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس در گفت و گو با خبرنگار نشریه نگاشته در خصوص راه اندازی کانال مالی فوق، بیان داشت: در مرحله اول بهره مندی از این سازوکار، حجمی از داروهای پیوند اعضای بدن و داروهای سرطان به ارزش 6/2 میلیون یورو خریداری و به ایران ارسال شده است. سقف معاملات قابل سرمایه گذاری و تزریق در این کانال مشخص نیست و بستگی به تصمیم بانک مرکزی دارد.

کانال مالی بشردوستانه ایران و سوئیس پس از 2 سال انتظار مجدد شروع به کار کرد

وی در ادامه در خصوص روش کار کرد این کانال مالی، اذعان داشت: مبلغی از سوی بانک مرکزی ایران در یکی از بانک های سوئیس واریز می شود و شرکت های خریدار ایرانی و فروشندگان سوئیسی می توانند از این مبلغ جهت خرید اقلام مذکور استفاده نمایند. این امر نیاز به مجوز و توافق آمریکا داشته است که خوشبختانه دولت سوئیس موفق شده تا توافق را به دست آورد.

نظام مافی در پاسخ به بانک های مورد قرارداد در این کانال مالی، خاطرنشان کرد: بانک BCB سوئیس ازجمله بانک های فعالی در مکانیزم مالی فوق است که در دوره اول اعمال تحریم ها نیز نقش فعالی را در کمک های بشر دوستانه به ایران داشته است. همچنین بانک های خاورمیانه و سامان ازجمله بانک های مورد قرارداد ایرانی با مجوز بانک مرکزی است.

سهم غلات از فعالیت کانال مالی ایران و سوئیس

وی در خصوص سهم غلات از فعالیت کانال مالی فوق، اذعان داشت: ژنو به عنوان شهر دوم کشور سوئیس، مرکز تجارت غلات جهان است. از این جهت تمامی شرکت های بزرگ جهان که در کنفرانس iranGrain2019 نیز حضور داشته اند، در این شهر به ثبت رسیده اند و در حال فعالیت هستند. لذا فرصت فوق تنها مقطعی است که شرکت های بین المللی می توانند با حضور در ژنو از آن بهره مند شوند اما فعالیت در کانال مالی بشر دوستانه در دو بخش دارویی و تجهیزات پزشکی تنها مختص شرکت های سوئیسی است.

روند اجرای کانال مالی ایران و سوئیس

نظام مافی در ادامه افزود: در این مرحله از شروع فعالیت کانال مالی سوئیس، تجهیزات و ماشین‌آلات مختص صنعت غلات را شامل نمی شود اما در صورت گسترده تر شدن فعالیت این بخش، شرکت های تجهیزاتی غلات ازجمله بولر اعلام آمادگی برای همکاری خواهند کرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس ضمن تشکر از نیاز است از سفارت سوئیس در ایران، وزارت خارجه و بانک مرکزی جهت تلاش چندین ساله برای عملی کردن این ساز و کار مالی، یادآور شد: کانال مالی بشردوستانه سوئیس این امکان را فراهم می آورد تا داروهای حساس، با کیفیت بالا و استاندارد جهانی  را به خصوص برای کودکان از شرکت های تراز اول جهانی به ایران وارد نماید. لذا فعالیت کانال فوق فرصتی مغتنم در شرایط تحریم کنونی به شمار می رود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا