سرمقالهشماره 52

نرخ جدید گندم

مدت یک ماه است که از اعلام نرخ جدید خرید تضمینی گندم و و آغاز سال زراعی جدید گذشته است و کشاورزان همچنان چشم به راه تصمیم دولت برای اصلاح قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی براساس افزایش هزینه های تولید هستند.

اگرچه امسال در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، پس از ارائه گزارش دستگاه‌های مرتبط در خصوص تامین گندم کشور و اقدامات صورت گرفته برای تداوم خودکفایی و ارائه به صرفه‌تر نان به مردم، قیمت خرید تضمینی گندم به موقع اعلام شد، اما این‌ نرخ با واکنش‌ شدید جامعه کشاورزی رو به رو شد چرا که به عقیده کشاورزان، با حذف یارانه نهاده های تولید و افزایش چند برابری قیمت سموم و کود شیمیایی این نرخ صرفه اقتصادی ندارد.

از سوی اندیشکده اقتصاد مقاومتی در نامه ای به رئیس سازمان برنامه، نرخ اعلامی از سوی شورای اقتصاد برای خرید تضمینی گندم در سال زراعی جدید را غیرکارشناسی اعلام کرد و خواستاری بازنگری در آن شد!

تورم اعلامی بانک مرکزی 40 درصد و نرخ 4000 تومانی گندم با 60 درصد تورم! این موضوع نشانگر آن است که یا تورم اعلامی بانک مرکزی با آنچه در واقعیت وجود دارد، مغایر است و یا نرخ جدید گندم بیش از آن چیزی است که باید تعیین گردد.

اگرچه هزینه های کشت کشاورزان با افزایش مواجه است اما در کنار حمایت کشاورزان، باید محصولات صنف و صنعت وابسته به گندم که شامل طیف وسیعی از محصولات می شوند و اغلب تحت قیمت دستوری، چندان امکان افزایش قیمت ندارند را نیز مدنظر قرارداد.

یاد آور می شود که نرخ گذاری کارشناسی گندم، تصمیمی است که می‌تواند یا بخش کشاورزی کشور را یک قدم به خودکفایی نزدیک تر کند یا دورتر…!

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا