سرمقالهشماره 55

ذخيره استراتژيك گندم صنف و صنعت و ضرورت آن

ذخيره استراتژيك گندم صنف و صنعت و ضرورت آن/ صنعت آرد، صنعتی که سال های طولانی در کش و قوس مدیریت دولت و نظام سهمیه بندی قرار گرفته است؛ تنها با کمی فعالیت آزادانه کارخانجات آرد در حوزه آرد مصرفي صنایع شیرینی، کارخانجات ماکارونی، گلوکز و نشاسته و بیسکوییت، در بخش آرد صنف و صنعت امکان پیشرفت و رشد را داشته است که به تازگی با سهمیه بندی گندم اين بخش، فعالیت کارخانجات آرد و شرکت های صنف و صنعت محدود و با مشکل مواجه شده است.

ایا سهمیه بندی امری منطقی است؟

از يك سو تعیین نرخ 4 هزار تومانی برای گندم و افزایش تقاضاي گندم در بازار و از سوي ديگر حساسیت بیشتر دولت بر مدیریت گندم براي ممانعت از نشتی گندم، موجب اين سهميه بندي شده است كه امري منطقی و قابل احترام است.

اگر چه سهمیه بندی گندم صنف و صنعت تا حدودي از احتکار و فروش آن با قیمت بالاتر توسط برخي واحدها جلوگیری می کند؛ اما از يك سو منجر به از دست رفتن تلاش هاي كارخانجات آرد درحوزه بازاریابی چندین ساله آنها براي فروش آرد صنف و صنعت و آردهای تخصصی شده و از سوي ديگر زمينه را براي توليد نوعي آرد ارزان در بازار ايجاد مي كند. نكته بحث برانگيز نيز همينجاست!

وجود نوعي آرد با نرخي بسيار نازل تر از نرخ آرد صنف و صنعت در بازار! آردي كه با اختلاط گندم ٩٠٠ توماني و گندم ٢٧٠٠ توماني توسط برخي كارخانجات توليد و در بازار عرضه مي شود. نرخي كه توان رقابت را از مديران سالم و درستكار سلب مي كند!

آفت سهمیه بندی در تمام صنعت و حتي بخش گندم آزاد هم نفوذ کرده است كه نوعي عقبگرد محسوب مي شود.

ارائه سهمیه یکسان گندم صنف و صنعت به شرکت ها به منظور جلوگیری از تخلفات آنها، تنها منجر به بی انگیزگی شرکت های موفق و درستکار و عدم تامین تقاضای بازار می گردد و افزايش تمايل برخي شركت هاي صنف و صنعت به خريد آردهاي ارزان تر موجود در بازار مي شود. لذا دولت باید راهکار دیگری برای حفظ گندم به عنوان کالای استراتژیک داشته باشد. اينكه گندم مورد نياز صنف و صنعت در اولويت دوم پس از گندم خبازي قرار گيرد؛ اجحافي هم در حق كارخانجات آرد و هم در حق شركت هاي مصرف كننده اين آرد است و دولت در كنار مديريت بهينه خود براي تامين گندم خبازي بايد سالانه حداقل نيمي از نياز گندم صنف و صنعت را نيز در ذخيره استراتژيك خود و براي مصارف صنف و صنعت لحاظ كند تا در مقاطع مختلف، تامين اين نوع گندم و توليد آرد آن تبديل به بحران نشود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا