سرمقالهشماره 58

مانع زدایی از تولید و سخنی در باب آن

مانع زدایی از تولید و سخنی در باب آن/ تعیین شعار سال که همه ساله توسط مقام معظم رهبری اعلام می‌شود در واقع نقشه راهی است که سمت و سوی برنامه ریزی و خط مشی اداره کشور را برای قوای سه گانه مشخص می‌کند. تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها هدفی است که نیازمند تشویق سرمایه گذران، اصلاح نظام بروکراسی اداری و حذف قوانین دست و پاگیر از پیش پای تولید است؛ همچنین بخش‌های پیشران اقتصاد باید مورد حمایت جدی قرار گیرد و بازار‌های صادراتی نیز هدف تولیدکنندگان باشد، رویکردی که نیازمند همکاری تمامی ارگانهای تصمیم ساز است.

در این مطلب با توجه به ساختار مخاطبان، مختصری به مسئله مانع زدایی از تولید خواهم پرداخت.

تولید چه در بخش تولیدات کشاورزی و چه در بخش تولیدات فرآورده های غلات بعنوان یکی از صنایع مادر و استراتژیک کشور باید مورد آسیب شناسی جدی قرار گیرد. قطعا مستحضرید که بخش زیادی از اقتصاد ما دولتی است و اقتصاد دلالی نیز در کنار اقتصاد دولتی، سایه ای سنگین بر بخش تولید افکنده است. حرکت به سمت اقتصاد واقعی نیازمند حذف قوانین دست و پاگیر و حمایت واقعی از افرادی را که در اقتصاد واقعی و تولیدی کار می‌کنند. سرمایه گذاران واقعی باید شناسایی شده و برای ورود سرمایه گذاران واقعی به تولید فرش قرمز انداخته شود. اصلاح قوانین بانکی و مالی در راستای در اختیار گذاشتن منابع مالی خود به تولیدکننده‌ها به صورت روان مسئله ای است که موجب دستیابی واحد‌های تولیدی به منابع مالی و سرمایه در گردش مناسب خواهد شد./ مانع زدایی از تولید و سخنی در باب آن

و اما سرمایه های دولتی، از سوی دیگر سرمایه تخصیص یافته به نهادها باید به پروژه‌های عمرانی و تکمیل پروژه های نیمه‌تمام که موجب فعال شدن بنگاه‌های اقتصادی و واحد‌های تولیدی می شود، تزریق شود. پروژه هایی که با افتتاح آنها شاهد اشتغالزایی و رونق مجدد تولید خواهیم بود.

جایگاه صادرات در تولید کجاست؟

جایگاه صادرات در تولید کجاست؟ تولید شکوفا بدون صادرات معنا ندارد و این بخش زنجیره، مکمل تولید است لذا توجه به بازار های همجوار و بالقوه در همسایگی ایران برای محصولات تولیدی کشور و توسعه آن، تاثیر مستقیم بر تداوم پویایی تولید دارد. تعدیل قوانینی همچون تعهدات ارزی و تشویق صادرکنندگان و جوائز صادراتی در این بخش بسیار راهگشاست.

در خاتمه باید تاکید کنم که تولید موتور پیش برنده اقتصاد هر کشوری است که نیازمند تقویت است. بیانات و رهنمودهای خردمندانه رهبر معظم انقلاب در انتخاب شعار امسال، بیانگر این است که؛ بزرگترین دغدغه ایشان رونق تولید و رفع موانع آن است لذا در سال 1400 مثلث همکاری وزارت صمت، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد مثلثی اثرگذار در مانع زدایی از تولید خواهد بود.

تولیدکننده باید بدون دغدغه هایی همچون اخذ مجوز، نوسان ارز، نبود بازار صادرات، بروکراسی های اداری و … تنها و تنها به تولید با کیفیت و سلامت محور بیندیشد لذا برای کاهش دغدغه تولید کننده و ایجاد انگیزه در این عزیزان، قوانین ما عمیقا در حوزه راه اندازی واحدها، صادرات، واردت و قاچاق کالا نیازمند بازنگری است.

امیدواریم فعالان تولید کشور که همچون فولادی آبدیده شرایطی چون تحریم، کرونا و … را تاب آورده اند امسال به پاس همت پاکشان شاهد سالی پر رونق و پر برکت و عاری از موانع بر سر راه تولید باشند.  انشاءالله

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا