سرمقالهشماره 25

تورم ناشی از افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر تولید

افزایش نرخ ارز، افزایش تورم

افزایش نرخ دلار طی یک ماه اخیر موجب نگرانی تجار و فعالان اقصادی شده است.به عقیده برخی از کارشناسان نظارت ضعیف بانک مرکزی در این حوزه داستان افزایش نرخ را تکرار کرده است و عده ای از کارشناسان نیز این جهش ناگهانی را ناشی از تحولات سیاسی و اقتصادی کشور، بازارهای منطقه و بازار جهانی می دانند که می تواند موجب کند شدن حرکت چرخه اقتصاد شود.

صرف نظر از دلایل اقتصادی و سیاسی، همیشه حساسیت فوق‌العاده‌ای نسبت به نوسان قیمت ارز وجود داشته و تلاطم نرخ ارز همیشه اثرات روانی مستقیم در اقتصاد دارد.

مهمترین اثر افزایش قیمت ارز در زندگی مردم عادی افزایش تورم‌است

اما مهمترین اثر افزایش قیمت ارز در زندگی مردم عادی افزایش تورم است. بالارفتن نرخ ارز، قیمت کالاهای وارداتی و واسطه ای را بالا می‌برد. بنابراین هزینه تولید بالا می‌رود و بعضی تولیدات داخلی قدرت رقابتشان را از دست می‌دهند. به این ترتیب، افزایش تورم حاصل از بالارفتن قیمت ارز، می تواند به رکود منجر شود.

هرچند برخی کارشناسان بر این عقیده اند که افزایش نرخ ارز، قیمت تمام شده کالا و خدمات تولیدی در ایران را نسبت به بازار هدف کمتر کرده و موجب رقابت بیشتر کالای ایرانی با بازار جهانی می شود اما از آنجا که رقم صادرات غیر نفتی ایران معمولا در حد واردات یا کمتر از رقم واردات است نمی توان آن را قدرت صادراتی محسوب کرد.

افزایش نرخ ارز، قیمت تمام شده کالا و خدمات تولیدی در ایران را نسبت به بازار هدف کمتر کرده است

تاثیرات افزایش نرخ ارز بر صنعت غلات و فرآورده های آن نیز با افزایش هزینه خرید و نگهداری ماشین آلات خارجی و مواد اولیه وارداتی موجب افزایش قیمت نهایی محصول خواهد شد این درحالیست که ثبات قیمت یکی از مهمترین چالش هایی است که تولید کننده با آن روبه رو است. نوسان نرخ ارز در نهایت موجب می شود.

مواد اولیه با تغییر از مواد مرغوب به موادی که از درجه کیفی پایین تری برخوردارند جایگزین گردد. از دیگر پیامدهای عدم ثبات و چند نرخی بودن بهای ارز استرس روانی در بخش تولید است که منجر به افزایش مشگلات تولید کننده در برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت می شود.

حسین حدادی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا