تکنولوژی آردداخلیشماره 59معرفی تکنولوژی

تحلیلی بر مشکلات تولید داخل ماشین آلات آردسازی و صادرات خدمات فنی-مهندسی

از زبان مدیرعامل آرد ماشین

مشکل اساسی که درتولید ماشین آلات آردسازی و صادرات خدمات فنی-مهندسی وجود دارد اینست که تولیدکننده به علت عدم وجود قانونی شفاف در زمینه های حفظ اطلاعات فنی و تکنولوژی، کپی رایت، شفافیت در اخذ مالیات و بیمه و فعالیت دلالان در این صنعت با مشکلات عدیده ای دست به گریبانند.

مطلب فوق مقدمه گفتگو گفتگوی نگاشته با مهندس جعفر شیوزی یکی از تولیدکنندگان توانای ماشین آلات مورد نیاز خطوط تولید کارخانجات آردسازی است.

به گفته این فعال صنعت ماشین سازی یکی از مشکلاتی که این شرکت از ابتدا در حوزه فروش داخل با آن روبه رو بوده است، فعالیت برخی واسطه ها و دلالان فروش محصولات تولیدشده در چین و ترکیه است که با داشتن رابطه با کارشناسان مربوطه در بانک ها و تمامی ادارات مرتبط با واردات با دادن وعده های متعدد به مشتریان از قبیل ثبت سفارش و اخذ مجوز واردات، اخذ معافیت از پرداخت سود و عوارض گمرکی و اخذ وام ارزی از صندوق توسعه ملی و… مشتریان را به خرید از خارج تشویق می کنند. در صورتی که در این وضعیت خاص تحریم، اگر دست دلالان از بازار داخلی قطع شود این شرکت می تواند نیاز مشتریان داخل را به صورت تمام و کمال فراهم کند به طوری که نیازی به واردات حتی یک ماشین از خارج نباشد.

تحلیلی بر مشکلات تولید داخل ماشین آلات آردسازی و صادرات خدمات فنی-مهندسی

مشکل دیگری که شیوزی در حوزه فعالیت در داخل به آن اشاره می کند نبود قانون کپی رایت است که منجر به سوءاستفاده از اطلاعات و تکنولوژی این شرکت که حاصل سال ها تجربه و سرمایه گذاری است، توسط تولیدکنندگان زیرپله ای بدون هیچ گونه هزینه های مالیاتی و… شده است. به نحوی که بعضی از این اشخاص درنهایت بی انصافی در تبلیغات خود بدون ترس از قانون به دروغ اعلام می کنند که ماشین آلات را مشابه شرکت آرد ماشین و با همان کیفیت تولید می کنند.

وضعیت قانون کپی رایت در صنعت ماشین سازی

به گفته مدیرعامل آرد ماشین برای رفع مشکلات اولا باید مثل سایر کشورها قانون کپی رایت شفاف و عملی وجود داشته باشد تا جلوی سوءاستفاده گرفته شود. ثانیا از فعالیت دلالان به طور قطعی و کامل جلوگیری شود و همچنین گمرک اجازه نداشته باشد معافیت گمرکی به واردات این قبیل ماشین آلات را صادر کند.

شیوزی با بیان اینکه با صدور معافیت گمرکی برای ماشین الات خط تولید صنایع بخصوص ماشین الات خط تولید کارخانجات آرد سازی که صد در صد ساخت داخل دارد، شدیدا مخالف است، گفت: صدور معافیت گمرکی ضد تولید داخل است چرا که تولید کننده داخلی برای واردات اجزا و قطعات وارداتی خود برای تولید همان ماشین در داخل سود و عوارض گمرکی میپردازد.

لذا عادلانه اینست که حداقل با یک چشم به تولید کننده داخل و واردات ماشین الات آرد سازی نگریسته شود یا هردو از پرداخت سود و عوارض گمرکی معاف گردند یا هم تولید کننده ماشین آلات و واردکننده ماشین آلات ارد سازی و لوازم یدکی مربوطه سود و عوارض گمرکی را بپردازند. به عقیده من صدور معافیت گمرکی برای این دسته ماشین آلات و لوازم یدکی خارجی برای همیشه ممنوع اعلام شود والا صدور معافیت گمرکی ابزار دیگری در دست دلالان و واسطه ها برای سرکوب تولیدات داخل خواهد بود./ماشین آلات آردسازی

 

 

مشکل موجود در سر راه صادرات خدمات فنی مهندسی ماشین آلات آردسازی 

– این تکنولوژیست آردسازی با بیان این نکته که بخش زیادی از تولیدات داخلی از نظر کیفیت و قیمت قابل رقابت با تولیدات اروپایی است، اذعان کرد: امکان صادرات به تمامی کشورهایی که قوت غالبشان آرد گندم و ذرت است، وجود دارد ولی متاسفانه به دلیل عدم رابطه سوئیفتی بین بانک های ایران و سایر کشورها که به لحاظ تحریم به وجود آمده، خریدار خارجی نمی تواند اعتبار اسنادی به نفع این شرکت گشایش و این شرکت نیز به راحتی نمی تواند قطعات موردنیاز خود را وارد کند و فقط می توان در زمینه صادرات با کشورهایی که با ایران روابط بانکی دارند مثل سوریه، ونزوئلا، عراق و… فعالیت کرد. در این رابطه این شرکت در سوریه در حال احداث چند کارخانه به صورت کلیدتحویل بوده و در حال انعقاد قرارداد با یک شرکت عراقی است. لذا مقاصد صادراتی تولیدکنندگان داخلی در کشور با محدودیت جدی مواجه است.

– مشکل اساسی دیگری که در صادرات خدمات فنی- مهندسی توسط فعالان ایرانی وجود دارد این است که هنوز گمرک ایران بین صادرات کالا و صادرات خدمات فنی- مهندسی فرقی قائل نیست؛ در حالت صادرات کالا، ارزش کالای صادراتی را گمرک تعیین می کند ولی در صادرات خدمات فنی- مهندسی نباید گمرک ارزش گذاری خود را به صادرکننده تحمیل کند، زیرا ماشین آلات خط تولید و اجزا و قطعات موردنیاز پروژه هزینه هایی از قبیل ترخیص از گمرک کشور خریدار و هزینه های حمل به محل پروژه در آن کشور و نصب همه آنها در محل پروژه را دارند که صادرکننده هزینه های جانبی ماشین آلات و قطعات صادراتی را با احتساب ارزش هزینه های جانبی محاسبه و فاکتور فروش صادر می کند./

نقدی بر رویه گمرک

وی در تشریح نقد خود به رویه گمرک گفت: بدیهی است شرکتی که صادرکننده خدمات فنی-مهندسی است هزینه هایی در محل پروژه در خارج دارد و موظف است طبق قرارداد با مشتریان خود کارخانه ای با ظرفیت مشخص و تعیین شده در قرارداد به صورت کلیدتحویل احداث و تحویل نماید. قطعا صادرکننده باید بتواند تقسیم منابع داشته باشد به نحوی که بتواند از عهده پروژه برآید؛ بنابراین ورود گمرک و ارزش گذاری روی اقلام صادراتی موجبات ضرر و زیان صادرکننده خدمات فنی مهندسی را فراهم می کنند. در ضمن حتی مشخص نیست همین ارزش گذاری کالا و ماشین آلات در گمرک بر چه مبنایی تعیین شده است، زیرا با تغییر نوع مواد و قطعات مصرفی و نوع تولید و تکنولوژی های به کار رفته، ارزش آن نیز متغیر است و نمی تواند ثابت باشد که این رویه موجود در گمرکات ایران مانع صادرات خدمات فنی- مهندسی خواهد شد.

نحوه اخذ مالیات و سازمان بیمه تأمین اجتماعی

علی رغم اینکه قانون گذار، صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی را از پرداخت مالیات معاف نموده است و با توجه به اینکه صادر کننده تمامی هزینه های خود را از محل وجوه دریافتی از خریدار خارجی خود تأمین می نماید لکن در ادارات دارایی به اشکال مختلف انواع مالیات ها از صادرکننده اخذ می گردد. ضمناً سازمان تأمین اجتماعی نیز بابت قرارداد پیمانکاران خارجی صادرکننده در خارج از کشور و پرسنل موظف خارجی مستقر در محل پروژه نیز مطالبه حق بیمه می نماید که خلاف قانون می باشد. در مجموع شرایط در داخل و خارج به نحوی است که هیچ سرمایه گذاری به توسعه حوزه فعالیت خود رغبتی ندارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا