تکنولوژی آردداخلیشماره 31معرفی تکنولوژی

اکستنسوگراف و فارینوگراف انقلابی نو در تولید آردهای تخصصی

مدیرعامل شرکت ارد آزمالیان

شرکت مهندسی آرد آزمالیان از دو دستگاه جدید به نام اکستنسوگراف و فارینوگراف رو نمایی کرد. مهندس حیدری، مدیرعامل شرکت آرد آزمالیان در راستای معرفی و تشریح عملکرد دستگاه فارینوگراف، گفت: فارینوگراف دستگاه بسیار پیشرفته و دقیقی است که برای تعیین کیفیت آرد و تشخیص خصوصیات آن جهت تولید هر یک از محصولات فرآورده های آردی کاربرد دارد.

فارینوگراف در صنایع آرد سازی و فرآورده های آردی یکی ازدستگاه های اصلی کنترل کیفی ، پژوهشی و توسعه بوده و با استفاده از آن می توان آرد با کیفیت یکنواخت و ثابت جهت صنایع فرآورده های آردی مانند انواع نان، ماکارونی، اسپاگتی، کیک، بیسکویت، انواع شیرینی و شکلات تولید نمود.

 

کاربردهای ویژه در صنایع شکلات و آدامس

به گفته وی، دستگاه فارینوگراف در سراسر جهان در بخش کشاورزی و تحقیقات غلات، کارخانجات آرد، صنایع فرآورده های آردی، دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی سال ها است که مورد استفاده قرار گرفته است. این دستگاه برای تعیین کیفیت سختی و نوع کاربری گندم جهت تولید فرآورده های مختلف آردی، کنترل کیفیت و اختلاط آنها در کارخانجات ، اندازه گیری خصوصیاتی مانند جذب آب، زمان عمل آوری و ثبات و تعیین درجه نرم شدن خمیر و کیفیت آرد کاربرد دارد. همچنین علاوه بر مزایای فوق، این دستگاه کاربردهای ویژه ای در صنایع شکلات و آدامس نیز دارد.

معرفی دستگاه اکستنسوگراف

حیدری در راستای معرفی دستگاه اکستنسوگراف، اذعان داشت: اندازه گیری خواص کشش خمیر و خواص پخت مطابق استاندارد و اندازه گیری مقاومت کشش خمیر، نتایج دقیقی در مورد خواص پخت ارائه می دهد که این امر با دستگاه اکستنسوگراف به طور دقیق قابل اجرا است.

نتایج قابل اعتماد در مورد خواص پخت و تاثیر افزودنی ها

وی در ادامه افزود: همچنین دستگاه اکستنسوگراف نتایج قابل اعتماد در مورد خواص پخت و تاثیر افزودنی هایی نظیر اسید اسکوربیک، آنزیم ها) پروتئاز(، امولسیفایرها و بنابراین خواص رئولوژیکی هر آرد و تعیین خصوصیات آن برای هر منظور مشخص را اعلام می کند. لازم به ذکر است که نتایج اندازه گیری با دستگاه به صورت گراف رسم می شود که شکل گراف در زمان مشخص و سطح زیر گراف نتایج دقیق در مورد خصوصیات خمیر را نشان می دهد.

استفاده از دستگاه اکستنسوگراف و فارینوگراف برای کارخانجات آرد

مدیر عامل شرکت آرد آزمالیان در راستای مزایای استفاده از دستگاه اکستنسوگراف و فارینوگراف برای کارخانجات آرد، گفت: تکرار پذیری بالا و نتایج نزدیک به عمل، اندازه گیری خواص رئولوژیکی، تعیین میزان اختلاط گندم ،غلات ،شکلات و دیگر مواد غذایی ، قابل استفاده برای انواع آرد ، نشان دادن تاثیر افزودنی ها و  قابلیت اتصال به کامپیوتر همگی ازجمله مزایای بهره گیری از این دستگاه است. به تولیدکنندگان صنایع غذایی ،مخصوصا در حوزه آرد ونان توصیه می شود جهت افزایش کیفیت تولیدات خود از این دستگاه ها بهره مند شوند.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا