پزشکی و سلامتشماره 36گوناگون

استفاده آگاهانه از تلفن همراه، رمز از بین بردن اعتیاد به آن

نیمی از جوامع اعتیاد شدیدی به تلفن همراه خود دارند

گوشی‏ های هوشمند یکی از اصلی‏ ترین مشکلات عصر حاضر هستند و براساس آمار بیش از نیمی از جوامع اعتیاد شدیدی به تلفن همراه خود دارند. البته به کار بردن کلمه اعتیاد شاید انتخاب درستی نباشد، زیرا برخلاف مواد مخدر، تلفن همراه ابعاد بسیار گسترده تری از زندگی ما را تحت الشعاع قرار می ‏دهد و ما ممکن است که در آینده تغییرات بیولوژیکی را تجربه کنیم تا با سوپرکامپیوترهایی که در دستان خود داریم و بیشتر نیازهای خود را با آن‏ها برطرف می ‏کنیم، با تعادل بیشتری زندگی کنیم، اما به هر حال در حال حاضر چه این معضل را اعتیاد یا هر چیز دیگری بنامیم، باید راه حلی برای آن پیدا کنیم.

از علائمی که معمولا نشان دهنده ایجاد مشکل توسط تلفن همراه در زندگی روزمره است، می‏توان به این موارد اشاره کرد؛ عدم توانایی در خواندن کتاب و ترجیح موبایل به کتاب، تماشای فیلم یا صحبت با دوستان و آشنایان بدون چک کردن موبایل، احساس عصبانیت و اضطراب پس از وقت گذراندن در شبکه‏های اجتماعی و چت‏ های گروهی.

چگونه با موبایل خود به هم بزنیم؟

همه ما برای رهایی از چک کردن دائم گوشی همراه خود راه‏های مختلفی را امتحان کرده‏ایم، پاک کردن اپلیکیشن‏های پرکاربردی مانند اینستاگرام، سیاه و سفید کردن صفحه گوشی و نصب برنامه‏ هایی که استفاده از اپلیکیشن‏ های پرکاربرد را محدود می‏سازند و یا زمانی را که در شبکه‏ های اجتماعی می‏گذرانید را اندازه گیری می‏ کنند، همگی از مواردی هستند که برای مدت کوتاهی به ما کمک کرده‏اند تا کمتر از گوشی همراه خود استفاده کنیم، اما راه حلی دائمی برای این مشکل نیستند.

در اینجا راه حل‏ هایی که که کاترین پرایس، نویسنده کتاب “چگونه با موبایل خود به هم بزنیم” را بررسی خواهیم کرد. این کتاب راهنمایی 30 روزه برای برطرف ساختن عادت‏های بد در استفاده از تلفن همراه است.

این برنامه 30 روزه مشکلات ریشه‏ای مانند محرک‏های احساسی که باعث می‏ شود شما به سراغ موبایل خود بروید را مورد بررسی قرار می‏دهد. هدف این نیست که شما از شبکه‏های اجتماعی استفاده نکنید، بلکه باید به صورت کنترل شده از آن‏ها استفاده کنید.

شناسایی عادت‏ ها

در مرحله اول باید به عادت‏ هایی که در استفاده از تلفن همراه خود دارید دقت کنید، برای مثال آیا هر بار که در حال مسواک زدن هستید یا از خانه بیرون می‏روید، گوشی خود را نیز چک می‏ کنید؟ تقریبا نیمی از مواقعی که قفل گوشی خود را باز می‏کنید، بر اساس عادت این کار را انجام داده‏اید.

پس از شناسایی این عادت‏ها که تقریبا یک هفته زمان می‏برد باید سعی کنید تا آن‏ها را بشکنید و از گوشی خود در مواقعی غیر از عادات شناسایی شده استفاده کنید.

بنابراین بار دیگر که در مترو یا کافه نشسته‏اید و فقط برای این که بیکار نباشید گوشی خود را چک می‏کنید، این کار را انجام ندهید و بجای آن به جزئیات آدم‏ها و ساختمان‏های اطراف دقت کنید. دقت به محیط اطراف به شما نشان می‏دهد که چه تعداد افراد دیگری نیز درگیر گوشی‏های خود هستند و به پیرامون خود توجهی ندارند.

پاکسازی تلفن همراه

در مرحله بعد سعی کنید تنها اپلیکیشن‏ هایی را در گوشی خود نگه دارید که برای شما لذت بخش هستند و به شما حس خوبی را القا می‏کنند، در این مرحله معمولا بیشتر بازی‏ها، شبکه‏های اجتماعی و اپلیکیشن‏ های پیگیری اخبار پاک می‏شوند. نوتیفیکیشن برنامه‏ های مختلف را ببندید و صفحه اصلی گوشی را خالی کنید.

محل نگهداری گوشی

مطالعات حاکی از این هستند، افرادی که گوشی خود را در اتاق خواب شارژ نمی‏کنند درصد خوشحالی بیشتری نسبت به دسته دیگر دارند. بهتر است گوشی خود را دور از تخت خود نگه دارید تا حتی در صورت بیدار شدن در شب هوس چک کردن را نداشته باشید.

فعالیت‏ های جایگزین

سرگرمی‏ هایی را برای خود انتخاب کنید تا وقت کمتری برای استفاده از گوشی همراه داشته باشید، ورزش، رقص، سفالگری و در مجموع هر کاری که شما را مجبور کند تا از دست‏های خود برای کاری به غیر از نگه داشتن گوشی تلفن استفاده کنید، مفید خواهد بود.

جدایی کامل از تلفن همراه

مرحله بعد که سخت‏ترین مرحله محسوب می‏شود، جدایی کامل از گوشی برای 24 ساعت است. بهترین زمان برای این مرحله، آخر هفته است که می‏توانید آن را با خانواده و دودستان بگذرانید و حس کلافگی کمتری داشته باشید.

پس از آخرین مرحله شما می‏توانید به زندگی نرمال خود باز گردید و با انتخاب و آگاهی از گوشی خود و شبکه‏های اجتماعی استفاده کنید و لذت ببرید. استفاده آگاهانه نکته مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید، پس بار دیگر که گوشی خود را برداشتید و قفل صفحه را باز کردید از خود سوال کنید که این کار از روی انتخاب بوده است یا عادت؟

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا