سرمقالهشماره 22

مصوبه تغییر نرخ نان توقف یافت!

توقف مصوبه تغییر نرخ نان به چه علت است؟

مصوبه تغییر نرخ نان توقف یافت! در ماه های اخیر خبر گرانی نان جنجال های بسیاری را در بین مردم و در بین نانوایان ایجاد کرد. طرحی که درست در روز اجرا متوقف شد و نانوایان ملزم شدند همچنان طبق نرخ مصوب در سال 93 نان را به مردم عرضه کنند. این درحالی است که بر طبق انتشار اطلاعیه ای که از سوی رئیس اتاق اصناف ایران منتشر شده است، افزایش قیمت نان را تا پایان سال 96 منتفی دانسته است.

مصوبه گران نشدن نان در برهه کنونی به این معنا نیست که این اتفاق در آینده رخ نخواهد داد

روشن است، اعلام گران نشدن نان در برهه کنونی به این معنا نیست که این اتفاق در آینده رخ نخواهد داد و باید دید تصمیم نهایی شورای سیاست گذاری در زمینه نرخ چه خواهد بود. از سویی یکی از بحث‌هایی که عامل توقف افزایش قیمت نان شد، کاهش وزن نان است و باید مشخص شود که آیا وزن چانه ‌ای که در سال 93 تصویب شده است، باید در فرآیند تولید نان اجرا شود یا وزن چانه‌های جدید که به تازگی اعلام شده است، باید ملاک عمل قرار گیرد. توجه داشته باشیم که افزایش قیمت نان باید با کیفیت نان همراه شود.

دولت مبلغ 11 میلیارد در سال در بخش یارانه نان و گندم هزینه می کند

پوشیده نیست که دولت مبلغ 11 میلیارد در سال در بخش یارانه نان و گندم هزینه می کند و با این حال تمام فعالان گندم، آرد و نان از جمله کشاورزان، کارخانه های آرد، وزارت کشاورزی، نانواها و مردم نسبت به سیاست های اتخاذ شده در این حوزه معترض هستند.

دولت باید از قشر نانوایان حمایت کند و این امر بر هیچکس پوشیده نیست اما حمایت باید به صورتی باشد که رضایت نانوایان، نارضایتی مردم را در بر نداشته باشد. در این راستا دولت می تواند با کاهش نرخ آرد یا سایر هزینه های این صنف رضایت بیشتر نانوایان را بدون افزایش بهای نان جلب کند.

نان جایگاه بسیار مهمی را در سبد غذایی خانوار ایرانی دارد

نان جایگاه بسیار مهمی را در سبد غذایی خانوار ایرانی دارد و کیفیت آن رابطه مستقیمی با سطح سلامت افراد جامعه دارد چرا که بسیاری از بیماری های غیر واگیردار از طریق نان می تواند ایجاد و یا کنترل شود. حال در شرایطی که کارفرما هرساله با افزیش هزینه های دستمزد کارگری، بیمه، حامل های انرژی رو به رو است، چطور می توان انتظار داشت که نان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد!

یکسان سازی نرخ گندم و ایجاد رقابت، ضایعات را کاهش داده است

در گام بعدی با یکسان سازی نرخ گندم و ایجاد رقابت، ضایعات را کاهش داده و نانوایان را ملزم به تهیه نان با کیفیت بالاتر کرده تا با ارتقاء سلامت عمومی، فرهنگ سازی در استفاده از نان مرغوب نیز صورت بگیرد.

امید است مجموعه سیاست هایی که در این حوزه اتخاذ خواهد شد در وهله اول موجب ارتقا کیفیت نان شده و در مراحل بعدی به سامان یافتن کشت گندم و برطرف شدن مشکلات آرد تولیدی کشور بیانجامد.

 

 

حسین حدادی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا