داخلیسرمقالهشماره30

ماکارونی و غلات، غذای قشر ضعیف

افزایش 10 درصدی قیمت نان پاسخگو مخارج و تهیه مواد اولیه از سوی نانوایان نخواهد بود

ماکارونی و غلات، غذای قشر ضعیف! در روز های اخیر، خبر از افزایش قیمت نان تا 10 درصد در برخی استان های کشور شنیده می شود اما آیا لازم است میزان افزایش قیمت در استان های متفاوت ثابت باشد؟! این در حالی است که در استان های بزرگ ازجمله تهران، افزایش 10 درصدی قیمت نان پاسخگو مخارج و تهیه مواد اولیه از سوی نانوایان نخواهد بود. آنچه که در چارچوب افزایش قیمت نان مغفول مانده است، افزایش کیفیت نان است که نقش اساسی ای در افزایش بهداشت تغذیه ای جامعه ایفا می کند.

افزایش بیش از 50 درصدی اغلب اقلام اساسی جامعه

هم اکنون با افزایش بیش از 50 درصدی اغلب اقلام اساسی جامعه، برنج با افزایش قیمت بیشتری نسبت به نان و ماکارونی مواجه بوده است و دارای فاصله قیمتی چشمگیری نسبت به آرد و نان است. از این رو قشر ضعیف جهت تامین نیازهای غذایی خود به سوی اقلامی با پایه غلات روی می آورند.

ماکارونی مهم ترین اقلام سبدکالایی خانوارها

امروزه ماکارونی به عنوان یکی از مهم ترین اقلام سبدکالایی خانوارها، تامین کننده نیاز غذایی مردم جامعه محسوب می شود و نیاز توزیع آن با حداقل قیمت در بازار احساس می شود. این امر مستلزم حمایت و رفع چالش های این صنعت در بحث تولید، صادرات و پیگیری مطالبات معوقه این شرکت ها از سوی دولت است.

نان و ماکارونی، به عنوان صنایع حساس و استراتژیک جامعه بیش از گذشته حساس است

شرایط کنونی اقتصاد کشور و تورم حاکم، بیش از پیش قشر ضعیف جامعه را تحت شعاع قرار می دهد چراکه این قشر اندوخته مالی کمتری دارند و نسبت به تورم آسیب پذیرتر هستند. در این شرایط لازم است تا توجه دولت به صنایع مادر و صنایع تولیدکننده اقلام اساسی ازجمله آرد، نان و ماکارونی، به عنوان صنایع حساس و استراتژیک جامعه بیش از گذشته باشد و حداکثر تلاش جهت رفع چالش های تولید و ادامه فعالیت تولیدکنندگان آن صورت گیرد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا