داخلیسرمقالهشماره 39

خودکفایی گندم عراق، تهدید یا فرصت؟!

بر اساس اعلام مقامات عراقی، تولید گندم در عراق برای اولین بار به میزان خودکفایی با حجم برداشت 4 میلیون تن گندم و بی نیاز از واردات رسیده است. دولت عراق به منظور کاهش واردات گندم و افزایش تولید این محصول اساسی اقدام به حمایت از تولیدکنندگان داخلی خود کرده است و خودکفایی گندم عراق محقق شده است. و سیاست خرید تضمینی را دنبال می کند. هم اکنون قیمت هرکیلوگرم گندم در عراق با احتساب نرخ ارز سامانه نیما حدود ۴۱۵۰ تومان قیمت گذاری شده است و از کشاورزان خریداری می شود. از این رو دولت با اجرای سیاست های حمایتی قصد دارد تا میزان تولید گندم و سایر محصولات اساسی را افزایش دهد.

در حالی که کشاورزی ایران در چند سال گذشته با اصرار بر خودکفایی بدون توجیه اقتصادی با زیان‌دهی مواجه بوده است، عراق خودکفایی به معنای واقعی را تجربه می کند. بازارعراق ازجمله بازارهایی با هدف صادراتی برای تولیدکنندگان داخلی است و در شرایط کنونی این کشور با دستیابی به خودکفایی گندم می تواند فرصتی برای کارخانجات آردسازی محسوب شود که با در دست داشتن گندم کیفی به تولید بپردازند. از سویی خودکفایی آن می تواند شرکت های صادرکننده آرد و محصولات صنف و صنعت داخلی را متضرر نماید.

به نظر می رسد کشورهای عربی با چاره‌اندیشی برای راه‌اندازی کشاورزی نوین با وجود عدم استعداد کشاورزی در پی تصاحب بازارهای کشاورزی هستند. به گونه‌ای که با روند وفول سیستم کشاورزی در ایران باید چاره ای جهت تقویت داد و ستدهای صنعتی و تجاری برای به حرکت درآوردن چرخ‌های صنعت کشاورزی ایران در شرایط کنونی اندیشیده شود.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا