داخلیشماره 37گوناگونمیراث ملی

اولین آسانسور شیراز در سیلوی تاریخی این شهر، هنوز قابل استفاده است!

نخستین سیلو گندم استان فارس در حوالی باغ ملی شیراز در سال 1314، زمان حکوت پهلوی بنا شد. سازه‌ای که با استفاده از بتن مسلح -یکی از با ارزش‌ترین دستاوردهای انقلاب صنعتی- در آن دوران پایه‎‌ریزی و احداث گردید.

در واقع این سیلو از اولین بناهایی است که در ایران با بهره‌گیری از این دستاورد صنعتی ساخته شده است.

ظرفیت ذخیره‌سازی 16 هزار تن ذخیره‌سازی گندم دی سیلوی قدیم شیراز

این سیلوی قدیمی که با تارهای قوی و محکم در هویت فرهنگی و صنعتی شیراز تنیده است با ظرفیت ذخیره‌سازی 16 هزار تنی خود در روزگاران قدیم سهم به سزایی را در ذخیره‌سازی گندم استان داشته است و از سال 1380 به دلیل ترافیک حاصل از کامیون‌های حامل گندم در مرکز شیراز و آلودگی ناشی از بوجاری گندم فعالیت ذخیره‌سازی آن متوقف شد.

اکنون به عنوان انبار و سایر فضاهای اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته جالب درباره این سازه تاریخی و فرهنگی شیراز این است که اولین آسانسور مورد استفاده این استان در این سازه به کار گرفته شده است و هم‌اکنون این آسانسور قابلیت استفاده را دارا می‌باشد.

سیلوی شیراز هنوز در آثار ملی ایران به ثبت نرسیده است

متاسفانه در حال حاضر 18 سال است که از توقف فعالیت ذخیره‌سازی گندم در این سیلو می‌گذرد که همین امر سبب تخریب و آسیب‌دیدگی این بنای تاریخی شده است.

در خردادماه 97 بود که سازمان میراث فرهنگی استان فارس خبر از تسریع پرونده ثبت ملی سیلوی گندم شیراز در فهرست آثار ملی داده بود که با توجه به گذشت یک سال از این خبر هنوز این نماد فرهنگی و تاریخی شیراز در آثار ملی ایران به ثبت نرسیده است.

اکنون این یادگار تاریخی که جلوه‌ای از مدرنیته، نظم و قانون در ایران است، نیازمند احیا و بهسازی است، باشد که روزی این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت برسد.

 

 

 

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا