آردآردسازانداخلیشماره 39غلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

کاهش حجم تحویل گندم از سوی کشاورزان ریشه در عدم قیمت گذاری واقعی گندم دارد

مدیر کارخانه ممتاز تبریز

کاهش گندم تحویلی از سوی کشاورزان ریشه در عدم قیمت گذاری واقعی گندم دارد. شرکت ممتاز تبریز به علت تجربه طولانی در حیطه خرید تضمینی گندم به واسطه مرکز خرید بودن این واحد معتقد است که ایجاد ناخالصی و افت گندم نه به دست کشاورزان بلکه به وسیله واسطه ها انجام می شود. متاسفانه در حین خرید تضمینی گندم کشاورزان جهت دوری از بروکراسی اداری گندم خود را به دست واسطه ها می دهند.

کاهش گندم تحویلی از سوی کشاورزان ریشه در عدم قیمت گذاری واقعی گندم دارد. مهندس بهروزی، مدیر کارخانه ممتاز تبریز در گفت و گو با نشریه نگاشته در تکمیل مطلب فوق بیان داشت: هم اکنون هیج رایانه ای برای گندم آزاد پرداخت نمی شود. قیمت جهانی گندم معادل 5 هزار تومان است اما در حال حاضر گندم هر کیلوگرم معادل 1700 تومان از کشاورز خریداری می شود این مساله نشان می دهد که لزوم تجدید نظر در بحث قیمت گذاری گندم وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون گندم شکسته در دسته بندی افت مفید قرار می گیرد و حتی گران تر از گندم در بازار خرید و فروش می شود، گفت: کشاورزی استان آذربایجان شرقی توام با دامداری است در این راستا کشاورز 1700 تومان گندم خود را در مرحله خرید تضمینی به مراکز خرید ارائه می کند و سپس برای تامین سبوس مورد استفاده دام خود مجبور به خرید با قیمت 1900 تومان هستند. در نتیجه علت کاهش میزان خرید تضمینی گندم به این علت است که قیمت گندم واقعی نیست و کشاورز گندم را به واسطه ها در عوض پول بیشتر تحویل می دهد.

بهروزی در پاسخ به چگونگی متعادل کردن نرخ گندم داخلی با قیمت جهانی، پاسخ داد: مرکز خرید ممتاز تبریز در سال گذشته بیش از 16 هزار تن خرید گندم داشته است این در حالی است که امسال این حجم به کمتر از هزار تن رسیده است. مجموع حجم خرید گندم در سراسر آذربایجان شرقی معادل 500 هزار تن در سال 97 و در سال 98 معادل 80 هزار تن محاسبه شده است. لازم به ذکر است کاشت معادل هر سال انجام می شود اما تحویل گندم کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه در دوره جدید فصل خرید گندم کارخانه آرد ممتاز تبریز جهت تشویق کشاورزان به تحویل گندم، کرایه حمل رایگان از مزرعه تا کارخانه را پیشنهاد کرد اما متاسفانه همچنان شاهد حجم خرید کمتر نسبت به سال های گذشته بوده ایم، اذعان داشت: خرید تضمینی گندم توسط مراکز خرید مانند کارخانجات آرد باعث می شود که گندم ها با تفکیک کیفیت و ویژگی ها در سیلوها ذخیره سازی و سپس در روند تولید قرار بگیرند اما در خرید توسط واسطه ها تمامی گندم همزمان در سیلو قرارمی گیرد که به مراتب موجب افت کیفیت می شود. به نظر می رسد بخش خصوصی جهت ورود به عرصه خرید تضمینی گندم می تواند با توافق کشاورز بذر گندمی را که پژوهشگاه جهت کاشت در یک منطقه تایید می کند، کاشته شود و در مرحله خرید گندم این نوع گندم با مبلغ 300 تومان بالاتر از کشاورز خریداری شود.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا