آردآردسازانداخلیشماره 48غلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

قیمت واقعی گندم از سود غیر معقول و ثبت سفارش کاذب پیشگیری خواهد کرد

مدیرعامل کارخانه آرد ممتاز الیگودرز مطرح کرد؛

گندم 900 تومانی که کارخانجات آرد جهت تولید آرد نان حجیم و نیمه حجیم و آزاد پزها دریافت می‌کنند، حد وسط میان دو نوع گندم 660 و 2500 تومانی است و به نظر می رسد که حلقه گم شده میان دو نوع گندم است چراکه نرخ واقعی آن باید 1800 تومان تعیین می شد تا فاصله قیمت نسبت به گندم 2500 تومانی کاهش یابد.

قیمت واقعی گندم از سود غیر معقول و ثبت سفارش کاذب پیشگیری خواهد کرد

دکتر شریفی، مدیرعامل کارخانه آرد ممتاز الیگودرز در گفت و گو با نشریه نگاشته ضمن بیان مطلب فوق، بیان داشت: نرخ پایین گندم 900 تومانی باعث می شود تا سرریز آن جهت مصارف صنف و صنعت استفاده شود. متاسفانه در این میان گندم 900 تومانی بسیار دچار خطا و خروج از سیستم فروش می شود. برخی از تولیدکنندگان متاسفانه نیاز خود را از سرریز گندم 900 تومانی تامین می‌نمایند و از خرید گندم 2500 تومانی اجتناب می کنند. از این رو شاهد بوده ایم که بخش تولید آرد صنف و صنعت کارخانجات آرد غیرفعال شده است و تنها به تامین آرد مورد نیاز نانوایی های یارانه‌ای و آزادپز می پردازند. این امر منجر به کاهش چشمگیر سود کارخانجات آرد می شود و صنف آردسازان متحمل ضرر شده است./ قیمت واقعی گندم

قیمت غیر واقعی گندم منجر به هدر رفت سرمایه ملی می شود

وی در ادامه افزود: هم اکنون آرد آزاد 3 برابر آرد یارانه ای قیمت گذاری شده است که باعث می‌شود، فروش آرد آزاد نیز به همین نسبت کاهش یابد. در این میان سود حاصل تنها عاید دلالان است. اعلام نرخ های متفاوت از سوی دولت به منظور راضی نگه داشتن صنوف مختلف بوده است اما اعلام نرخ مصوب شده کنونی، کارآمد و کارشناسی نیست. این در حالی است که واقعی شدن قیمت منجر به عدم هدررفت سرمایه ملی می شود.

دکتر شریفی با اشاره به اینکه در صورت افزایش نرخ گندم 900 تومانی به 1800 تومان، محصول نهایی با درصد کمی منجر به افزایش قیمت نان می شود اما به مرور این صنف به نرخ ثابتی دست خواهند یافت، گفت: متاسفانه هم اکنون نانوایی ها کیسه آرد یارانه ای را با 40 هزار تومان خریداری می کنند که می توانند آن را در بازار سیاه، با مبلغ 140 هزارتومان به فروش برسانند. این امر راه سود دلالان را باز گذاشته است و نیازمند نظارت دستگاههای نظارتی جهت پیشگیری از بروز جرم است. تنها راه حل موجود افزایش نرخ گندم 900 تومانی است. هم اکنون سفارش آرد در نانوایی ها افزایش یافته است و این نشان از ثبت سفارش کاذب دارد./ قیمت واقعی گندم

 

کسب سود کاذب از فروش آرد در شرایط شیوع کرونا

این فعال صنعت آرد با اشاره به اینکه هم اکنون شرایطی ایجاد شده است که بسیاری از واحدهای آزاد پز، به بهانه کرونا ساعت های محدودی در روز به تولید نان می پردازند و در عوض آن، جهت کسب سود به فروش آرد می پردازند، یادآور شد: مساله فوق تنها مختص آرد آزادپزها نیست بلکه آرد یارانه ای را نیز شامل می شود. ارزان بودن قیمت نان منجر به مصرف بیشتر و دور ریز بیشتر خواهد بود. ارزان نگه داشتن نان، کمک به مصرف کننده نیست بلکه منجر به تولید و توزیع نان بی کیفیت می شود. لذا قیمت نان و قیمت گندم نیازمند هم‌اندیشی کارشناسانه جهت تجدیدنظر در نرخ آن است تا دولت بتواند ضمن افزایش کیفیت تولیدات نهایی، از سواستفاده پیشگیری نماید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا