87گزارش

متناسب‌نبودن کیفیت گندم با کیفیت آرد درخواستی؛ چالش مهم آردسازان آذربایجان شرقی

رئیس انجمن آردسازان استان آذربایجان شرقی

ایوب فشنگچی، رئیس انجمن آردسازان استان آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با نگاشته درباره چالش‌های آردسازان در این استان گفت: در حال حاضر مهم‌ترین مشکل آردسازان استان، متناسب‌نبودن کیفیت گندم ارائه‌شده از سوی اداره غله استان، با کیفیت آرد درخواستی و درصدهای مشخص‌شده برای انواع آرد نوع یک و دو است.

همچنین نبود گندم قوی و باکیفیت از گندم‌های وارداتی و گندم تولیدشده در برخی استان‌ها (خوزستان، ایلام و گلستان) موجب بروز نارضایتی میان مشتریان و مصرف‌کنندگان شده است؛ به‌طوری‌که روزانه بیشترین وقت همکاران واحدهای صدای مشتری و کنترل کیفی کارخانه‌های آردسازی، صرف پاسخگویی به مشتریان می‌شود.

 

سهمیه‌های نوع یک و دو گندم با میزان ظرفیت تولید کارخانه‌ها تناسب ندارد

رئیس انجمن آردسازان استان آذربایجان شرقی ادامه داد: دومین مشکل آردسازان استان، نبود تناسب در تحویل سهمیه‌های نوع یک و دو با میزان ظرفیت تولید کارخانه‌ها است. از سوی دیگر، تولیدکنندگان نان استان، قدرت انتخاب آرد موردنظر با کیفیت مناسب را ندارند و به‌رغم میل باطنی، مجبور می‌شوند از هر کارخانه‌ای که در سامانه فروش یکپارچه آرد، دارای شارژ سامانه و عرضه آرد داشته باشند، خریداری کنند.

زنگ خطری برای زیان انباشته کارخانه‌های آرد

فشنگچی درباره تغییر دستمزد آسیابانی و قیمت آرد اظهار کرد: هزینه‌های سرسام‌آور حامل‌های انرژی و هزینه‌های بسته‌بندی و سایر هزینه‌های سربار، (به‌عنوان‌مثال یک تخته گونی 40 کیلویی با قیمت 60000 ریال) که به افزایش قیمت آرد در هر کیلو معادل 1500 ریال منجر می‌شود، سبب دلسردی آسیابان و کارخانه‌های آردسازی شده است که اگر این روند ادامه یابد، تمام واحدهای آردسازی نه‌تنها استان بلکه کل کارخانه‌های کشور با زیان انباشته‌ای مواجه خواهند شد که اگر مسئولان چاره‌ای نیندیشند، در کیفیت آرد تحویلی کارخانه‌ها تأثیرگذار خواهد بود.

البته در خصوص خرید گندم تضمینی در سال 1402 دولت محترم عملکرد خوبی از خود نشان داد. شکر خدا ازنظر وزنی خرید از ده میلیون تن عبور کرد؛ اما پرداختی بهای گندم خریداری‌شده اواخر فصل خرید با تأخیر انجام شد و تا امروز هم تعدادی از طلب‌های کشاورزان پرداخت نشده است که این خود عاملی برای مأیوس‌کردن گندم‌کاران در کشت و تحویل طی سال‌های آتی می‌شود.

هزینه‌های کاشت گندم در ایران گران‌تر از کشورهای تولیدکننده است!

فشنگچی با اشاره به این‌که نرخ خرید تضمینی گندم تقریباً به قیمت جهانی نزدیک شده است، گفت: متأسفانه در کشور ما هزینه کاشت، داشت و برداشت بالاتر از کشورهای تولیدکننده گندم است. علاوه بر این، پایین‌بودن میزان کیفیت گندم‌های برداشت‌شده از دیگر مشکلات اساسی است که باید در این خصوص تدبیری اندیشیده شود تا ازنظر واردات گندم کیفی از خارج بی‌نیاز شویم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تمامی دست‌اندرکاران صنعت آرد و نان از مدت‌ها پیش به این باور رسیده‌اند که تنها راه برون‌رفت از مسائل و مشکلات در حوزه آرد و نان کشور، حذف یارانه 100 درصدی و آزادسازی گندم، آرد و نان است؛ چراکه با آزادسازی، تکلیف دولت و ملت و تولید مشخص می‌شود.

همچنین با آزادسازی و ایجاد رقابت می‌توانیم شاهد افزایش کیفیت و صفر شدن ضایعات باشیم. علاوه بر این، موضوع رانت در صنعت نیز حذف خواهد شد. از این رو، پیشنهاد می‌کنم در خصوص اقشار آسیب‌پذیر جامعه، دولت یارانه نان را به آن دهک‌ها پرداخت کند و درمجموع به پنج قلم کالا یارانه در نظر بگیرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا