آردداخلیشماره 16گفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

شاخص افت گندم تحويلي از شرکت غله، چالش کارخانجات آردسازي

مدير عامل شرکت آرد واحد تهران

شاخص افت گندم تحويلي از شرکت غله، چالش کارخانجات آردسازي! متاسفانه سياست حمايت بي برنامه از کشاورزان، خريد تضميني گندم تحت هر شرايط، عدم کنترل دقيق و نپذيرفتن محموله هاي معيوب و خريد با درصد بالاي افت از عرضه کنندگان، باعث شده تا حد زياد و قابل توجهي گندم ناخالص و به دور از شاخصه هاي استاندارد، توسط دولت خريداري و انبار گردد.

شرکت غله و خدمات بازرگاني ضمن اشراف بر اين واقعيت و اطلاع از اينکه کارخانجات آردسازي توان فني بوجاري و پاکيزه سازي گندم هاي موجود در حد استاندارد را دارند، هيچ اقدامي جهت تصحيح بخشنامه هاي دست و پاگير قبلي خود در خصوص تعديل ضريب تبديل گندم به آرد و تصحيح شاخص افت گيري از گندم تحويلي به کارخانجات را در دستور کار قرار نمي دهد!

اعمال بوجاري کامل، منجر به ضرر کارخانجات مي شود

مهندس عليرضا شهرکي، مدير عامل آرد واحد تهران با ذکر مطلب فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته بيان کرد: با اعمال روش محاسبه ي ميزان افت گندم توسط شرکت غله و خدمات بازرگاني دولتي، درحال حاضر امکان پاکيزه سازي و کيفي نمودن گندم قبل از ورود به آسياب در کارخانجات ميسر نيست چرا که در صورت اعمال بوجاري کامل، کارخانجات دچار ضرر جبران ناپذير خواهند شد.

به گفته وي با بوجاري کامل گندم داخلي عرضه شده، بخش قابل ملاحظه اي از توده مواد (حدود 17 درصد) به عنوان افت مفيد و افت غير مفيد بايد جداسازي شود تا نهايتا گندم سالم و خالص، با ارزش آسياباني جهت استحصال آرد با کيفيت مهيا شود که اعمال اين روال باعث کاهش سطح موجودي گندم کارخانه خواهد شد.

مسلما جايگزيني کسري ايجاد شده گندم دولتي به ميزان ضايعات بخش بوجاري با گندم آزاد به نرخ حدود 13500 ريال به جاي گندم يارانه اي 6650 ريالي يا 9000 ريالي تحويل داده شده به کارخانجات، توجيه اقتصادي نداشته و به طبع اين روند، زيان غير قابل جبران، ورشکستگي و يا تعطيلي واحدهاي آرد سازي اتفاق خواهد افتاد.

روش هاي بهبود کيفيت آرد در کارخانجات، اغلب منتهي به زيان است

مدير عامل آرد واحد تهران روش ديگر جهت توليد و عرضه آرد با کيفيت را برخورداري کارخانه از مواد اوليه مناسب (گندم وارداتي با کيفيت) و اختلاط مناسب گندم دانست که اين امکان به دليل ممنوعيت واردات گندم به بهانه خودکفايي نيز منتفي است و بعضا در شرايط محدود واردات گندم به صورت انحصار، باعث افزايش شديد بهاي آن شده است.

علي رغم اينکه مصرف اين نوع گندم در حدود اختلاط 20 درصد به بالا، از نظر کيفي بر محصول نهايي موثر بوده اما به لحاظ افزايش بهاي تمام شده کالاي قابل فروش، به شدت بر سودآوري کارخانجات تاثير منفي گذاشته و در کوتاه مدت باعث ضرر و زيان کارخانجات مي گردد.

محصول نهايي از ارگانيک و خالص بودن فاصله گرفته است

وي خاطر نشان کرد: آخرين اقدام عملي و اصلاحي در راستاي بهبود کيفيت آرد استحصالي از گندم هاي 100 درصد توليد داخلي عرضه شده از سوي شرکت غله و خدمات بازرگاني، استفاده از آنزيم ها و ويتامين ها جهت رفع ايراد کيفي آردهاي استحصالي مي باشد که استفاده از اين بهبود دهنده ها باعث مي شود.

محصول نهايي از ارگانيک و خالص بودن فاصله گرفته و بعضا مضراتي را نيز براي سلامت مصرف کنندگان ايجاد نمايند و ثانيا اين فرآيند نيز به لحاظ سخت افزاري، نرم افزاري و تامين مواد بهبود دهنده مستلزم صرف هزينه هنگفت است که اين مهم نيز در قيمت گذاري آرد به توسط سازمان هاي متبوع لحاظ نشده است و در نتيجه اين اقدام هم دليلي ديگر بر کاهش سود و يا حتي زيان کارخانجات است.

دستيابي به خودکفايي صرفاً کمي گندم در دو سال اخير

شهرکي تصريح کرد: خوشبختانه طي سال هاي زراعي 1395 و 1396 بخش هاي متولي در حوزه کشاورزي و بازرگاني به توفيق خودکفايي کمي و بالا رفتن سطح موجودي گندم در انبارهاي دولتي و ذخيره استراتژيک در کشور دست يافته اند.

بخش ترويج و توليد محصولات کشاورزي بدون داشتن هدف و برنامه اي ناظر بر شرايط زمين، آب، بذر، کود، سم، آموزش و ادوات پيشرفته کشاورزي صرفا به دنبال افزايش کمي توليد گندم داخلي مي باشد. وي يادآور شد: طبق قضاوتي خوشبينانه توفيقات کمّي حاصل شده، تا حدودي بر مبناي توليد پايدار و محوريت کشت آبي بوده اما بخش قابل ملاحظه اي از آن نيز متاثر از نزولات آسماني و کشت ديم گندم بي کيفيت است.

مدير عامل آرد واحد تهران در پايان خاطر نشان کرد: علي رغم اينکه کيفيت نان بايد در تمامي مراحل از کشت گندم تا پخت آن مورد توجه قرار گيرد اما سازمان هاي بالا دستي جهت تحقق فرآيند کنترل کيفيت غالبا کنترل عملکرد کيفي در بخش کارخانجات آرد سازي را در دستور کار قرار داده اند!

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا