داخلیشماره 49غلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

خرید مستقیم گندم دوروم از کشاورزان توسط کارخانجات ماکارونی و ارزیابی آن

در گفتگو با مدیر عامل گروه صنعتی مانا

 

خرید مستقیم گندم دوروم از کشاورزان توسط کارخانجات ماکارونی و ارزیابی آن/ در ایران تا پیش از سال 1396 بالغ بر 300 هزار تن گندم دوروم در سطح کشور تولید می گردید که متاسفانه به دلیل سیاست های نادرست و قیمت تضمینی ناصحیح برای این محصول استراتژیک، کشاورزان سالهاست که تمایل چندانی به کشت آن نداشتند تا اینکه نیاز شدید کارخانجات ماکارونی و برندهای مطرح کشور از یک سو و عدم تولید و واردات گندم دوروم توسط دولت از سوی دیگر باعث شد تا تجربه تولید سفارشی گندم دوروم (کشت قراردادی) و خرید مستقیم این نوع گندم توسط بخش صنعت از کشاورزان در دستور کار قرار بگیرد.

خرید مستقیم گندم دوروم از کشاورزان توسط کارخانجات ماکارونی و ارزیابی آن

مهندس ملک، مدیر عامل گروه صنعتی مانا در گفتگو با خبرنگار نگاشته بیان کرد: کارخانجات ماکارونی با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی، شرکت بازرگانی دولتی ایران، بنیاد گندمکاران و همکاری قابل توجه از سوی شرکت بازرگانی دولتی در آبان ماه سال گذشته طی قرارداد های عقد شده با کشاورزان پنج استان (کرمان، فارس، خوزستان، ایلام و کرمانشاه) موفق به خرید بیش از 95 درصد گندم دوروم با قیمت 10 درصد بالاتر از نرخ تضمینی دولت شدند.

وی در ادامه افزود: لازم به ذکر است که از شروع این پروژه مهم و راهبردی کشت قراردادی، دو شرکت ماکارونی ( صنایع غذایی مانا و تک ماکارون) برنامه ریزی این پروژه را به عهده گرفتند و تا پایان، عملیات خرید توسط این دو شرکت انجام گردید. یکی از دستاوردهای این پروژه انجام فعالیت هماهنگ و شناسایی پتانسیل موجود در بنیاد گندمکاران ایران بود که شناسایی هزاران کشاورز گندمکار در سراسر کشور اقدام به برقراری پل ارتباطی میان صنعت و کشاورزان نمود.

تعیین نرخ پایین سبوس و تاثیرات آن در صنعت و قیمت ماکارونی

ملک خاطر نشان کرد: از مشکلات کارخانجات ماکارونی، تقلیل نرخ سبوس از سوی دولت به کیلویی هزار تومان است که کارخانجات را ملزم کرده تا سبوس گندم دوروم که کیلویی حداقل 32000 ریال وارد کارخانه آرد می گردد را با نرخ پایین به سامانه دولتی ارائه دهند در حالی که منصفانه این است که سبوس گندم دوروم که آزاد خریداری شده را با قیمت رقابتی به فروش برسانند.

با آزادسازی قیمت ها، در مصرف گندم جهت آرد خبازی کشور تا 2 میلیون تن صرفه جویی خواهد شد

وی عنوان کرد: در واقع آزادسازی قیمت ها می تواند مانع هدررفت گندم و آرد کشور شود و مصرف حدود 9 میلیون تن گندم جهت آرد خبازی کشور را به 7 میلیون تن برساند. بهتر است که دولت یارانه را تنها به قشر آسیب پذیر به صورت نقدی ارائه کند. همچنین در صورت تناسب قیمت ها با نرخ جهانی احتمال خروج آرد و گندم نیز از مرز به حداقل خواهد رسید.

ملک در خاتمه یادآور شد: تجربه آزاد سازی در سال 1389 پیامدهای مثبتی همچون عدم خروج آرد از سیستم، حق انتخاب کیفیت آرد توسط نانوایان و رضایت کارخانجات داشته است لذا امیدواریم دولت محترم نیز این تصمیم بزرگ را بگیرد و فاصله قیمتی را حذف کند. همانطور که در حال حاضر با آزاد سازی گندم دوروم، دولت به دلیل صرفه جویی در هزینه های حمل و نقل و ذخیره سازی، کشاورزان به دلیل فروش گرانتر گندم و صنعت به دلیل تهیه گندم با کیفیت تر منتفع شده اند.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا