آردداخلیشماره 63غلاتکیک و بیسکوییتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

ارزآوری 1/5 میلیارد دلاری صنعت شیرینی و شکلات برای کشور

دبیر انجمن شیرینی و شکلات مطرح کرد

جمشید مغازه‌ای، دبیر انجمن شیرینی و شکلات در گفت و­گو با خبرنگار نگاشته در خصوص ارزآوری این صنعت اظهار کرد: با توجه به پتانسیل مطلوب صنعت شیرینی و شکلات کشور، در صورت مهیاسازی بستر و تأمین مواد اولیه می­توان از طریق صادرات این اقلام به کشورهای منطقه، ارزآوری 1/5 میلیارد دلاری را برای کشور رقم زد.

 

 بی میلی تولیدکنندگان شیرینی و شکلات برای افزایش قیمت محصولات

مغازه ای  درباره نحوه افزایش قیمت محصولات شیرینی و شکلات اظهار کرد: با توجه به قرارگیری شیرینی و شکلات در زمره کالای لوکس و  قرار ندادن آنها در سبد مصرف، این محصولات مشمول قیمت‌گذاری نیستند و تعیین نرخ آن بر اساس نظر تولیدکننده، عرضه و تقاضای بازار و با ذکر مستندات و حاشیه سود منطقی باید مشخص شود. از سوی دیگر، در حال حاضر تولیدکنندگان به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، ناچار به افزایش سرمایه هستند که این افزایش سرمایه اصلا به نفع آنان نیست زیرا هر قدر قیمت محصولات شیرینی و شکلات بیشتر شود، امکان خروج آن از سبد مصرف مشتریان بیشتر می‌شود. لذا در این شرایط اقتصادی، تولیدکنندگان تمایلی برای افزایش محصولات ندارند.

فغان تولیدکنندگان از عدم تخصیص آرد سهمیه‌ای

مغازه‌ای درباره مهم­ترین معضلات تولیدکنندگان شیرینی و شکلات گفت: در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت شکر، بحرانی برای تأمین آن وجود ندارد. همچنین شکر دولتی، 11500 تومان و قیمت بازار آزاد آن با احتساب کرایه حمل حدود 14 هزار تومان برای تولیدکنندگان هزینه دارد.

اما متأسفانه تولیدکنندگان در بخش تأمین آرد با مشکل روبه­رو هستند؛ چراکه صنعت شیرینی و شکلات به دلیل لوکس بودن از دریافت سهمیه آرد محروم هستند و باید آرد را از بازار آزاد با قیمت‌های بالا حدود 7500 تومان تهیه کنند.

آرامش در تهیه مواد اولیه ؛ مهم­ترین انتظار از دولت

دبیر انجمن شیرینی و شکلات در خصوص مهم­ترین انتظارات تولیدکنندگان شیرینی و شکلات از تیم جدید دولت تصریح کرد: آرامش در تهیه مواد اولیه وارداتی و داخلی، تثبیت نرخ ارز، تأمین مواد اولیه و تجدیدنظر در نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات از مهم­ترین خواسته و توقعات تولیدکنندگان این صنعت است.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا