کاهش ۱۸/۴ درصدی خرید تضمینی گندم سال ۹۸ نسبت به سال گذشته

مدیر کل هماهنگی خرید داخلی

با توجه به اینکه تا پایان فصل زراعی سال ۹۸ میزان ۷ میلیون و ۷۱۵ هزارتن گندم توسط دولت از کشاورزان خرید شده که این عدد در سال گذشته ۹ میلیون و ۴۵۸ هزارتن بوده است لذا شاهد کاهش ۱۸ درصدی خرید گندم در سال جاری بوده ایم.

مرتضی سعادتی کیا، مدیر کل هماهنگی خرید داخلی ضمن ذکر مقدمه فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته بیان کرد:مقدار خرید سالجاری در قالب بیش از یک میلیون و دویست و نود هزار  محموله و از ۴۴۵ هزار کشاورز در ۱۱۰۸ مرکز خرید در سطح کشور خریداری گردیده است. از نظر رتبه بندی استانهای کشور، استان خوزستان با خرید ۱۳۰۱ هزار تن در صدر قرار دارد و پس از آن استانهای کردستان با ۷۲۸ هزارتن، فارس با ۶۵۱ هزارتن ، گلستان با ۵۵۹ هزار تن و کرمانشاه با ۵۴۶ هزار تن رتبه های دوم تا پنجم را به خود اختصاص داده اند همانگونه که ملاحظه میفرمائید ۵ استان یاد شده حدود نیمی از خریدتضمینی گندم کشور را انجام داده اند.

علاوه بر خرید تضمینی گندم، بخشی از گندم  بر اساس خرید توافقی، توسط کارخانجات آرد خریداری شده است که تاکنون ۱۳۷ هزارتن گندم در سامانه ای که برای همین منظور  تحت عنوان سیفا ۲ طراحی گردیده ثبت شده اگرچه حجم خرید بخش خصوصی بسیار  بیشتر از عدد ثبت شده در سامانه سیفا می باشد.

اهم دلایل کاهش خرید تضمینی نسبت به سال قبل

وی خاطر نشان کرد: عدم وقوع بارندگی های موثر از نظر مقدار، زمان و پراکنش جغرافیایی بارشها  در برخی استانها در دوره داشت گندم علی الخصوص در بهار سالجاری ، بالاتر بودن قیمت برخی نهاده های خوراک دام و طیور در برخی مقاطع زمانی،  وقوع سیل  در فروردین ماه سالجاری بویژه در استانهای خوزستان ، گلستان و لرستان و خرید گندم توسط بخش خصوصی، از اهم دلایل کاهش حجم خرید تضمینی گندم توسط شرکت می‌باشد.

ارقام متوسط افت مفید و غیر مفید گندم سال ۹۸ کاهش داشت

وی با اشاره به اینکه متوسط افت مفید و غیر مفید گندم خریداری شده سالجاری نست به سال قبل  ارقام کمتری بوده است، در پایان گفت: بهای خرید گندم تضمینی سال ۹۸ حدود ۱۳ هزار و ۳۶۶ میلیارد تومان شده است که تمامی بهای آن تا کنون پرداخت شده است.و در مقایسه با سال قبل در مورد پرداخت بها وضعیت مطلوبتری داشته ایم.

قبلی 2200 تومان؛ احتساب نرخ تضمینی گندم
بعدی تصویب قیمت 2200 تومان برای خرید تضمینی گندم در سال 99

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.