چه کسانی در پشت پرده قیمت‌گذاری سبوس قرار دارند؟

در گفتگو با مدیرعامل تعاونی کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان استان گلستان

افزایش مکرر نرخ سبوس در چهار سال گذشته با موجی از شادی برای کارخانه‌های آرد و اعتراض برای واحدهای دامداری همراه بود چراکه اواخر سال گذشته قیمت سبوس از ۵۲۰ به ۸۴۰ تومان و در خرداد ۹۸ به ۱۲۵۰ تومان رسید و همین افزایش چندباره قیمت سبوس، سود بیشتری را به جیب کارخانجات آرد سرریز کرد و صنف دامدار و دامپرور را با تحمیل هزینه‌های سنگین برای تامین سبوس مورد نیاز خود مواجه کرد.  نگاشته در این شماره برای بررسی بیشتر افزایش نرخ سبوس و تبعات آن از دریچه نگاه صنف دامداری و دامپروری‌ها با رضا افتخارالدین، مدیرعامل تعاونی کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان استان گلستان به گفتگو پرداخته است.

افتخارالدین در ابتدا با اشاره به اینکه افزایش بی رویه قیمت سبوس به بهانه جبران هزینه‌های آسیابانی هزینه‌های سنگینی را به صنف دامدار متحمل کرده است، گفت: دولت با وجود اختصاص یارانه گندم ۶۰۰ و ۹۰۰ تومانی به کارخانجات آرد، قیمت سبوس را در چهار سال گذشته، ۴ برابر کرده است که این افزایش سود واحدهای آردسازی به نوعی از جیب دامداران در حال پرداخت است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تعاونی‌های کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان کشور با اشاره به اینکه قیمت ۷۵۰ تومان می‌تواند نرخ معقولی برای قیمت‌گذاری سبوس باشد، اظهار کرد: متاسفانه سال گذشته کارخانجات آرد با لابی‌گری خود در دولت این نرخ را ابتدا به ۸۴۰ تومان و سپس به ۱۲۵۰ تومان تغییر دادند تا فروش سبوس برای آنان با سودآوری بیشتری همراه باشد.

حذف یارانه سبوس؛ اجحافی بزرگ در حق دامدار و دامپرور

وی با انتقاد نسبت به اینکه دولت همواره در اختصاص یارانه مواد اولیه، کارخانجات آرد را در اولویت قرار می‌دهد، گفت:  دولت با حذف یارانه سبوس، صنف دامدار و دامپرور را در اولویت‌های ثانویه خود قرار داده است و با پرداخت یارانه گندم و آرد برای واحدهای آردسازی و نانوایان اجحاف بزرگی را در حق صنف کارخانجات خوراک دام و طیور کرده است که با توجه به گرانی سبوس و ارتباط و پیوستگی زنجیره‌های مختلف تولید کشور به یکدیگر ، باید شاهد گرانی محصولات گوشتی و لبنی باشیم.

 

نان جایگزین با صرفه سبوس در خوراک دام، طیور و آبزیان

افتخارالدین در پایان با بیان این که در حال حاضر به دلیل گرانی سبوس، نان جایگزین آن در خوراک دام و طیور شده است، گفت: استفاده از نان ۵۵۰ تومانی برای مصارف دامی، بسیار مقرون به صرفه تر از سبوس است چراکه نان به‌عنوان یک محصول فرآوری شده، قیمتی نازل‌تر را نسبت به سبوس دارد و از سوی دیگر استفاده از نان یارانه‌ای در صنعت دام و طیور می‌تواند تبعات جبران ناپذیری را برای اقتصاد کشور داشته باشد. لذا مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و صمت باید برای همسان‌سازی و تناسب قیمت سبوس، گندم و دانه‌های روغنی تدبیر مناسبی را بیاندیشند و سوبسیدهای دولتی را به صورت عادلانه در اختیار اصناف مختلف قرار دهند.

قبلی شخم‌زنی قانون تجارت نیاز به گذر زمان دارد
بعدی هدر رفت سالانه 2 میلیون تن گندم در دامداری‌ها

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.