هدر رفت سالانه ۲ میلیون تن گندم در دامداری‌ها

در گفتگو با رئیس اتحادیه صنعت دامپروری کشور مطرح شد

وزارت صنعت معدن و تجارت به بهانه ارزان نگه داشتن قیمت نان نرخ سبوس را افزایش داده است اما از طرفی به غذای حیوانات ورود کرده است. به طوری که برآورد می شود معادل ۲میلیون تن گندم به طور غیر مستقیم وارد غذای حیوانات می شود. الله یار ولی زاده، رئیس اتحادیه صنعت دامپروری کشور در گفتگو با نشریه نگاشته در ادامه مطلب فوق، بیان داشت: افزایش قیمت رسمی سبوس به ۱۲۵۰ تومان باعث افزایش ورود نان به دامداری ها و مرغداری ها به ویژه در جوامع روستایی شده است.

 

وی در ادامه افزود: قیمت مصوب هر کیلوگرم سبوس در سال گذشته ۵۲۰ تومان بود که در اواخر سال گذشته به یک باره به ۸۴۰ تومان افزایش یافت و اکنون به قیمت ۱۲۵۰ تومان درکارخانه به فروش می رسد. لذا تا زمانی که این محصول به صنعت دامپروری برسد، مبلغی معادل ۱۵۰۰ تومان تا ۱۶۰۰ تومان قیمت گذاری می شود. این درحالی است که قیمت هر کیلوگرم نان در روستاهای کشور ۱۲۰۰ تومان است.

ولی زاده با بیان اینکه حال با ارزان قیمت بودن نان نسبت به سبوس با وجود ارزش غذایی ۵ برابری آن، روستائیان اقدام به خرید نان از نانوایی ها برای حیوانات خود کرده اند، اذعان داشت: در حالی که محدودیتی برای خرید تعداد نان در کشور وجود ندارد، مشاهده می شود هر روستایی روزانه ۳۰ عدد نان خریداری می کند و مشخص است که این نان برای مصرف خانوار نیست. از این رو روستائیان نان مصرفی مردم را به دلیل قیمت پایینی که در مقایسه با سبوس دارد با دیگر ضایعات کشاورزی از جمله کاه مخلوط می کنند و در جیره غذایی گوسفند، گوساله، مرغ و غاز قرار می دهند.

قبلی چه کسانی در پشت پرده قیمت‌گذاری سبوس قرار دارند؟
بعدی معرفی بزرگترین مرکز خدمات شیارزنی غلتک ایران

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.