نرخ دولتی سبوس برای انواع گندم همچنان در ابهام است!


دکتر محمد کازرونی، مدیرعامل شرکت آرد اطلس اصفهان و رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارخانجات آردسازی اصفهان در گفت و گو با نشریه نگاشته در خصوص عملکرد سامانه فروش سبوس، بیان داشت: متاسفانه سامانه فروش سبوس دارای نواقصی در مرحله اجرا است. به صورتی که در کارگروه مربوطه نرخ ۱۲۵۰۰ریالی برای هر سه نوع گندم یعنی ۶۶۵۰، ۹۰۰۰ و ۱۸۵۰۰ ریالی مصوب شده است. ولی آقای مهندس حجتی، وزیر کشاورزی نامه ای اعتراضی به وزیر صنعت، معدن و تجارت تنظیم وارسال نموده ودر این راستا وزارت جهاد همچنان نرخ ۸۴۰۰ ریالی را در سامانه درج می نماید ولی وزارت صمت بر نرخ ۱۲۵۰۰ ریالی تاکید دارند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه عملا سیستم فروش سامانه ای سبوس عملکرد کاملا مطلوبی نداشته است، گفت: هم اکنون کارخانجات آرد با معضل انباشت مواجه شده اند و اتحادیه های تعاونی روستایی و مصرف کنندگان نیز در بلاتکلیفی قیمت قرار دارند. اختلاف نظر میان دو وزیر مشکلی را حل نخواهد کرد و نیاز است تا هرچه سریع تر یک نتیجه واحد اعلام شود.

کازرونی در رابطه با فصل خرید تضمینی سال جاری، اذعان داشت: به نظر می رسد میزان حجم خرید تضمینی گندم نسبت به میزان پیش بینی شده از سوی سازمان جهاد کشاورزی کمتر بوده است. در خصوص کیفیت گندم برداشت شده اصفهان نیز گزارش ها حاکی از آن است که میزان پروتئین و سن زدگی نسبت به کیفیت گندم سال گذشته بهتر بوده است.

این مدیر توانمند صنعت آرد در راستای ارزیابی سامانه ی سیفادو در فصل خرید تضمینی گندم در استان اصفهان، خاطرنشان کرد: در فصل خرید گندم کنونی زیر ساخت های بهره مندی از این سیستم دیر هنگام آماده شد و این سامانه زمانی عملیاتی شد که نیمی از خرید گندم از کشاورزان اصفهان گذشته بود. لذا سیستم سیفادو در استان اصفهان نتوانست کارخانجات آرد را بصورت کامل پوشش دهد. پیش از راه اندازی این سیستم کارخانجات با نرخ توافقی خرید کرده اند اما شرکت غله و خدمات بازرگانی انتظار داشت که بیش از میزان کنونی در فصل خرید سال جاری از آن استقبال شود که به دلیل تاخیر و بی اطلاعی کشاورزان انتظارات بصورت کامل برآورده نشده است.

 

قبلی از پتانسیل 200 میلیاردی صادرات غیر نفتی، چه میزان بهره برده ایم؟ مجریان لایحه مالیات بر ارزش افزوده پاسخ دهند!!!!!
بعدی شماره 39 نشریه نگاشته

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.