قرارداد سرمایه گذاری احداث سیلوی ۳۵ هزار تنی آرد خوشه فارس در بندرامیرآباد

مدیرعامل آرد خوشه فارس اعلام کرد

شرکت آرد خوشه فارس قرارداد ساخت سیلوی نگهداری غلات با ظرفیت ۳۵ هزار تن با رویکرد حمل و نقل ریلی در منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد  را منعقد نمود .آقای مهرزاد جمشیدی مدیرعامل آرد خوشه فارس در گفتگو با نگاشته ضمن اعلام این خبر گفت: این سرمایه گذاری به ارزش ۱۴۲ میلیارد ریال و برای ساخت سیلوی ۳۵ هزار تنی غلات در منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد اختصاص داده شده است.

جمشیدی در خصوص ویژگی منحصر بفرد این پروژه گفت: موقعیت استراتژیک بندر امیرآباد برای واردات غلات از یک سو و از سوی دیگر نیاز کارخانه آرد خوشه فارس در شیراز برای مصرف غلات و تداوم صادرات آرد به بازارهای هدف، مهمترین انگیزه این شرکت در انجام این سرمایه گذاری بوده است.

همچنین شبکه ریلی موجود در بندر امیرآباد نقطه عطف نگاه سرمایه گذاران بخش خصوصی به این بندر است چرا که با توجه به وجود ۲۵ کیلومتر راه آهن داخلی و دسترسی به راه آهن سراسری طی ۱۴ سال، قطعا پس از ساخت سیلو،  با بهره گیری از زیرساختهای حمل و نقل ریلی بندر امیرآباد صرفه جویی ویژه ای در بحث کرایه حمل غلات صورت خواهد گرفت.

وی در خصوص ویژگی های فنی سیلوی خوشه فارس گفت: این سیلو در زمینی به مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با ظرفیت نگهداری ۳۵ هزار تن غلات در قالب ۹ کندوی ۳۹۲۰ تنی احداث خواهد شد. تعهد شرکت آرد خوشه فارس در ساخت این پروژه تخلیه و بارگیری ۳۰۰ هزار تن غلات در سال است که ۱۰۰ هزار تن آن بصورت ریلی از این بندر حمل خواهد شد.

 

ظرفیت ذخیره سازی امیر آباد به ۲۷۵ هزار تن خواهد رسید

مهندس رضوانی مدیر بنادر و دریانوردی منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد نیز در گفتگویی اختصاصی با نگاشته به تشریح جزئیات این قرار داد پرداخت و گفت: قرارداد شرکت آرد خوشه فارس به صورت B.O.T منعقد شده است و سرمایه‌گذار طبق این قرارداد، ساخت سیلو را در یک سال به پایان می‌رساند. در قراردادهای B.O.T که به شیوه ساخت، بهره‌برداری و واگذاری منعقد می‌شوند، سرمایه‌گذار پس از ساخت و بهره‌برداری از پروژه در مدتی معین، زیرساخت ایجاد شده را در پایان زمان مقرر در اختیار مجموعه قرار می‌دهد.

وی افزود: در حال حاضر ظرفیت سیلوهای غلات منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد ۲۴۰ هزار تن است که با تکمیل این پروژه این ظرفیت به ۲۷۵ هزار تن می‌رسد.

مدیر بنادر و دریانوردی منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد با بیان این که ساخت سیلوی نگهداری غلات با توجه به این که بندر امیرآباد پایلوت غلات شمال کشور است از اولویت‌های سرمایه‌گذاری این منطقه به شمار می‌آید، اظهار کرد: احداث صنایع تبدیلی مرتبط با چوب و کاغذ، ساخت مخازن و صنایع تبدیلی روغن خوراکی، ایجاد مخازن برای ترانزیت فرآورده‌های نفتی، ساخت تأسیسات سایر صنایع و خدمات ایجاد ارزش افزوده اعم از تولیدی، تبدیلی و مونتاژی وابسته به حمل و نقل دریایی و ایجاد سیلوی نگهداری غلات، اولویت‌های سرمایه‌گذاری بندر امیرآباد هستند.

رضوانی خاطرنشان کرد: با توجه به توان بالای تخلیه و بارگیری بندر امیرآباد و وجود ۱۵ پست اسکله در این بندر، افزایش فضای نگهداری کالاها به بالا بردن توان منطقه برای حضور و فعالیت صنایع تبدیلی کمک می‌کند.

قبلی تحریم ها اثری در واردات کالاهای اساسی کشور نداشته و نخواهد داشت
بعدی فراز و فرود اعلام نرخ گندم در سال 97

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.