تصویب قیمت ۲۲۰۰ تومان برای خرید تضمینی گندم در سال ۹۹

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح کرد

نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم طبق مصوبه شورای اقتصاد برای سال زراعی جدید، ۲۲۰۰ تومان تعیین شد. نرخی که باید در فصل تابستان و حداکثر تا ۳۱ شهریور ماه اعلام می‌شد، حال علاوه بر تاخیر در اعلام با قیمتی غیر منطقی همراه است. در همین راستا نگاشته با علی ابراهیمی، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس به گفتگو پرداخته است.

وی با بیان اینکه با توجه به مؤلفه‌های تولید و قیمت جهانی گندم، میتوان بهترین و مناسب‌ترین قیمت برای خرید تضمینی گندم را نرخ ۲۵۰۰ تومان دانست، گفت: متاسفانه شورای اقتصاد با اعلام قیمتی پائین‌ و غیر منطقی، گندم تولیدی کشاورزان را به سمت دلالان و یا مصرف برای خوراک دام و طیور سوق می‌دهد چراکه در حال حاضر قیمت خوراک دام و طیور مانند ذرت و جو به مراتب از گندم گران‌تر است و جایگزینی گندم برای استفاده دام و طیور موجب هدررفت منابع پایه، آب، خاک و تهدید امنیت غذایی شهروندان در آینده خواهد شد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اعلام قیمت دستوری برای خرید تضمینی گندم و اجبار کشاورز برای تحویل آن به سیلوهای دولتی را راهکاری غیرموثر دانست و افزود: روش‌های منطقی، اعلام قیمت واقعی و تشویق کشاورزان می‌تواند کمک شایانی را به تامین نیاز گندم کشور از طریق تولید ملی کند.

خروج ۵/۳ میلیون تن گندم از چرخه تولید کشور

ابراهیمی با اشاره به اینکه در سال زراعی گذشته حدود ۳ تا ۵/۳ میلیون تن گندم در انبارهای کشاورزان و یا دلالان ذخیره شده است، گفت: در صورت عدم تامین نیاز کشور به گندم از طریق تولید داخل باید گندم را به قیمت کیلویی ۳۰۰۰ تومان از خارج خریداری کنیم که این موضوع به هیچ وجه به نفع کشور نخواهد بود.

نابودی رانت در صنعت غلات با آزادسازی قیمت نهاده‌های تولید گندم و افزایش قیمت خرید گندم

به گفته وی کشت گندم علاوه بر بذر، زمین و امکانات مناسب نیازمند کود شیمیایی است که در حال حاضر این ماده به دلیل قیمت پائین خود نسبت به بازار آزاد و قیمت‌های جهانی دارای مشکل در توزیع و سوء‌استفاده دلالان می‌باشد و وزارت جهاد کشاورزی نیز قادر به تامین تمام نیاز کود گندم‌کاران کشور به قیمت دولتی نیست. لذا در صورت آزادسازی قیمت نهاده‌های مورد نیاز گندم به ویژه کود شیمیایی و افزایش قیمت خرید تضمینی گندم می‌توانیم شاهد حذف رانت‌ها و فسادهای این حوزه باشیم.

قبلی کاهش 18/4 درصدی خرید تضمینی گندم سال 98 نسبت به سال گذشته
بعدی گذری بر دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آرد و نان

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.