آمار تولید ۴۰ هزارتن گندم در استان یزد غیر واقعی است

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان یزد:

باتوجه به اینکه استان یزد در سال گذشته ۷ هزار و ۵۰۰ تن خرید تضمینی گندم داشته و امسال این عدد تاکنون به ۳ هزارتن رسیده است، لذا با کاهش تحویل گندم در این استان مواجه هستیم. به نظر می رسد که به دلیل شایعات احتمال افزایش قیمت گندم برخی از کشاورزان حجمی از گندم های خود را نگه داشته اند تا با قیمت بیشتری به فروش برسانند.

پایدار، مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان یزد ضمن ذکر مقدمه فوق در گفتگو باخبرنگار نگاشته بیان کرد: امسال باتوجه به خرید بخش خصوصی و شایعات افزایش قیمت گندم از سوی دولت، حجم گندم تحویلی کشاورزان استان به غله کاهش یافت. البته طبق پیش بینی سازمان جهاد کشاورزی، حجم تولید گندم امسال استان یزد ۴۰ هزار تن است اما عقیده من این است که باتوجه به حجم دریافتی که تا کنون داشته ایم این آمار غیر واقعی است.

آمار سن زدگی از ۳۵ درصد به زیر یک درصد رسید

وی در ادامه به کیفیت گندم های تحویلی اشاره کرد و گفت: علی رغم کاهش میزان خرید گندم، کیفیت آن رشد داشته است و از ۳۵ درصد سن زدگی امسال به زیر یک درصد سن زدگی دست یافته ایم چراکه یکی از کانون های مهم سن زدگی در استان یزد وجود دارد و از سازمان جهاد کشاورزی درخواست کرده ایم که با سن زدگی مبارزه کنند و ما نیز با آفات انبارداری مقابله کنیم. البته از آنجاییکه استان یزد باتوجه به حجم تولید کمی که دارد، بیشتر مصرف کننده گندم سایر استانهاست لذا با شرکت بازرگانی دولتی ایران رایزنی کردیم تا از استان هایی گندم تحویل بگیریم که آرد حاصل از آن گندم در یزد قابل مصرف باشد.

پایدار با اشاره به اینکه کل حجم گندم مورد نیاز استان بسته به اینکه کارخانجات آرد فعال باشند و به سایر استان ها آرد صادر کنیم؛ حدود ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزارتن است، گفت: یکی از بزرگترین مشکلات کارخانجات آرد استان ثابت ماندن نرخ تولید آرد است. اگرچه اخیرا شرکت بازرگانی دولتی ایران به منظور جبران عدم افزایش نرخ گندم در سال ۹۵ و ۹۶ مابه تفاوت آن را گندم به کارخانجات می دهد اما این یک مسکن است.

پایین ترین نرخ آرد گندم ۹۰۰ تومانی در سطح کشور را استان یزد دارد

وی با اظهار به اینکه متاسفانه در استان یزد برای آرد حاصل از گندم ۹۰۰ تومانی نیز نرخ گذاری شده است که کمترین سطح در مقایسه با سایر استانها را دارد، در خصوص سامانه سیفای ۲ گفت: به نظر می رسد که این امر باید با برنامه ریزی و نظارت بیشتری انجام می شد چراکه ممکن است در حال حاضر در برخی استان ها در فروش توافقی مقداری گندم از چرخه خارج شود لذا بهتر است در سال آینده مقدمات آن زودتر فراهم شود تا تخلفی صورت نگیرد.

 

قبلی علت تفاوت 40 درصدی قیمت سیلوهای بتنی در بازار چیست؟
بعدی کیفیت گندم استان یزد نسبت به سال گذشته بهبود یافته است

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.